Limit pro zakázky zadávané napřímo se zřejmě zvýší o polovinu. Má to ulehčit obcím od byrokracie a reagovat na inflaci. Mimo kontrolu veřejnosti se ale nově dostanou tendry za skoro 23 miliard korun.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chtěla původně podle informací Radiožurnálu dodavatele vyměnit - vybranou firmu SuperCom totiž považovala za nespolehlivou.
Pavlovi Havránkovi, který navzdory stíhání zůstal v čele benešovských policistů, hrozilo až 12 let vězení. Pravomocného zproštění viny se vedle Havránka dočkali také jeho dva bývalí spolupracovníci.
Čínský telekomunikační gigant Huawei stále trvá na tom, že její technologie není bezpečnostní hrozbou. A to přesto, že byla i v České republice vyřazena z několika výběrových řízení.
Tendry budou nově trojího typu podle toho, jak dané území postihla kalamita kůrovce. Takzvaných kalamitních jednotek bude 23 a lesnické firmy na nich budou provádět těžbu a pěstební práce.
Jednoduché stránky, které nabízí hodně možností a otázek. Parta slovenských informatiků se s jejich pomocí pokouší dostat informace k veřejnosti a udělat svou zemi transparentnější.
Zadavatele tendrů v České republice a uchazeče o zakázku zřejmě čekají nová pravidla. Zákon o veřejných zakázkách schválila vláda. Ministerstvo pro místní rozvoj chce například u některých typů soutěží zakázat výběr vítěze jen podle nejnižší ceny. Navrhuje zavést víc povinných hodnoticích kritérií.
Státní zástupce obžaloval sedm lidí pro podezření z manipulace se zakázkami v pražské Nemocnici Na Homolce. Jde o tendry na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože z roku 2009. Škoda přesahuje 60 milionů korun. Podle serveru Lidovky.cz je mezi obžalovanými i bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý, který byl minulý týden propustěn z vazby po složení půlmilionové kauce.
Ministerstvo zemědělství pozastavilo veškerá výběrová řízení nad pět milionů korun v jemu podřízených organizacích. Jde například o Lesy České republiky, Národní hřebčín v Kladrubech nebo Státní pozemkový úřad. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.
Veřejné zakázky by ještě před jejich vypsáním měl kontrolovat nový Úřad pro veřejné investování. Navrhuje to ministerstvo pro místní rozvoj, které si od nové instituce slibuje zefektivnění státních nákupů. Návrh teď posoudí vláda.
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil nedostatky u některých tendrů, které se týkaly práce s uprchlíky a žadateli o azyl. Správa uprchlických zařízení například nechala běžet tendr, i když ani jeden z uchazečů nesplnil všechny vyhlášené požadavky. Jindy, když správa vybírala osobní auta, stanovila podmínky, kterým mohl vyhovět jediný model vozu na českém trhu. Úřad kontroloval projekty dokončené od roku 2009 do půlky loňského roku 2011.
Stát nemá dost peněz na nové silnice, ruší kvůli tomu projekty za 3,5 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic stáhlo celkem 34 tendrů, například na plánovaný tunel pod pražským Národním muzeem nebo obchvat Bruntálu.
Frýdkem-Místkem otřásá skandál, který toto město ještě nezažilo. Lidé se dnes od policie dozvěděli, že z městské pokladny šly peníze na tři veřejné zakázky, s nimiž účelově manipulovali lidé s vazbami na magistrát včetně šéfa strážníků a zaměstnance magistrátu. Jde o tendry za více než milion korun.
Praxe českých obcí při vypisování veřejných zakázek se poslední roky řídí podobným scénářem. Radnice si zadají tendr například na stavbu kanalizace a neřeší, kolik se do soutěže přihlásí zájemců. Zpravidla se spokojí s nabídkou jedné firmy. Ne vždy je ale pak cena pro obec výhodná. Od 1. dubna takovou praxi změní novela zákona o veřejných zakázkách. Když přijde na radnici jen jedna nabídka, soutěž se automaticky zruší.
Značný prostor pro korupci a podvody poskytuje podle nevládních organizací lukrativní podnikatelský obor - těžba a prodej dřeva z českých lesů. Kritici dlouhodobě upozorňují na mezery, které vidí v systému lesnických tendrů, a na možný únik příjmů z lesního hospodářství. Státní podnik Lesy České republiky a ministerstvo zemědělství dnes představily kroky, které by měly zpřísnit kontrolní mechanismy těžby dřeva.
Ministr zemědělství slibuje zrušit každý tendr na prodej dřeva Lesů České republiky, z něhož odstoupí vítěz. Doposud se stávalo, že vítěz přenechal veřejnou zakázku další firmě v pořadí, která však nabídla za dřevo méně peněz. Zrušení podezřelého tendru jako zásadní opatření k omezení korupce navrhla organizace Transparency International (TI) a ministr Ivan Fuksa se tím bude řídit.