Loni na podzim podepsal Řím s Tiranou dohodu o přesunu migrantů. První loď s šestnácti lidmi do přístavu Shëngjin připlula ve středu, o dva dny později však italský soud nařídil jejich převoz zpět.
Saharský prach postupuje od 10. června přes střední a východní Středomoří a jeho koncentrace dosahovala vysokých hodnot prachových částic PM10 při povrchu země.
V Chorvatsku platí oranžová výstraha, červená bude od úterý ve Splitu. Výstrahy dál platí i ve Španělsku, kde bylo v pondělí 44 stupňů Celsia. V Aténách teploty mírně klesly na 36 stupňů Celsia.
Červenofigurový styl starověké řecké keramiky je charakteristický malbou červenou minerální barvou na černém podkladě. Vznikl zřejmě v Aténách koncem 6. století před naším letopočtem.
Čtvrteční ráno podle meteorologů už nebylo mrazivé jako ve středu. V pátek zaprší na většině území. Zataženo až oblačno bude i v sobotu. V neděli očekávají meteorologové občasný déšť a přeháňky.
Některé druhy připlavou, jiné se nalepí na kýl lodí, vajíčka a larvy přesouvají silné vodní proudy. V minulosti druhy, které připlavaly průplavem, nepřežily zimu.
„Kdyby to byl útok, tak kosatky jsou schopné menší lodě dokonce převrátit. Takže já si osobně myslím, že je to spíš nějaká forma testování nebo možná dokonce hry,“ říká odborník na kytovce.
David Gal ve studii využíval hlavně možnosti dnešní doby. Získal data ze sedmi tisíců stanic, které ve Středomoří každou hodinu měří sílu a směr větru. Pracoval také s virtuálním plánováním cest.
V důsledku změn klimatu nás čekají změny. „Bude se muset změnit struktura měst, budovy, které ve městech máme,“ říká Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.
Problémem je zejména nedostatek personálu na letištích. Češi podle Jana Papeže navíc zapomínají, že v některých zemích ještě stále platí některá protipandemická opatření.
Teploty, které výrazně překračují obvyklé hodnoty pro toto roční období, má podle meteorologů na svědomí příliv velmi horkého vzduchu ze severní Afriky v kombinaci se silným slunečním zářením.
Tuniská meteorologická služba ve čtvrtek zaznamenala teplotu 50,2 stupně Celsia ve městě Kajruván. Extrémní teploty panují i v Itálii a Španělsku. Mají trvat do začátku příštího týdne.
Po roce 2020, kdy se probíhající pandemie koronaviru poměrně výrazně promítla do snížení migrace do Evropy, začínají počty lidí připlouvajících k evropským břehům opět růst.
Podle Evy Doležalové z Historického ústavu Akademie věd je pověst o založení Benátek stejně blízká historické pravdě jako legenda o Libušině proroctví o založení Prahy.
570 migrantů na palubě lodi Ocean Viking v pátek připluje na Sicílii. Po několika dnech čekání na moři jim italské úřady určily přístav k zakotvení. Na lodi začínaly docházet léky i potraviny.
Loď nevládní organizace SOS Méditerranée, která má na palubě přes 570 zachráněných migrantů, ani po několika dnech nedostala od italských úřadů povolení zakotvit. Na lodi docházejí zásoby potravin.
Středozemní moře v helénistickém období za krátkou dobu stouplo o víc než 2 metry. Zvednutí hladiny může vysvětlit úpadek měst na pobřeží dnešního Izraele před příchodem Římanů.
Podle experta z univerzity v Haifě Dora Adelista jde o nejhorší ekologickou katastrofu svého druhu za víc než 40 let, spousta ropy se ještě blíží k pobřeží.
„Turecko se bohužel angažuje v jednostranných akcích a provokacích a vyostřilo svoji rétoriku vůči Evropské unii, členským státům a evropským lídrům,“ uvádí se v přijatých závěrech summitu.
Kandidáti na amerického prezidenta vědí, že musí oslovit početnou menšinu obyvatel USA s kořeny z jihovýchodní Evropy a východního Středomoří. Oba již načrtli své úmysly v oblastech.
Ersin Tatar má podporu Ankary a přiklání se k řešení kyperské otázky prostřednictvím dvou států. Akinci naopak prosazuje znovusjednocení ostrova ve východním Středomoří.