Malta se podle odborníků v příštích třiceti letech nevyhne tsunami. Otázkou je jen kdy a v jaké míře
Malta by se podle OSN měla začít připravovat na vlnu tsunami. Vyplývá to z dat analýzy teoretické přírodní katastrofy, kterou se zabývá UNESCO. Podle organizace ostrovní stát v budoucnu ničivé vlně neunikne. Stejné riziko hrozí i dalším přístavním středomořským městům.
Pravděpodobnost, že tsunami ve Středozemním moři udeří, je podle OSN téměř stoprocentní. V podstatě jde jen o to kdy a v jaké míře.
Analýza uvádí, že půjde přinejmenším o metrovou vlnu, která ale před pobřežím zesílí. I taková míra může například zvednout auto ze země a vytvořit vodní stěnu, která se pohybuje rychlostí až 65 kilometrů v hodině.
Na Maltě jsou v ohrožení všechna přístavní města, kterým hrozí až katastrofální škody. Zemi však na rozdíl od jiných ohrožených států v současné době chybí Národní centrum pro varování před tsunami. Otázkami okolo přírodní katastrofy se zabývá místní univerzita a vědci.
Malta by v této souvislosti měla začít více spolupracovat s dalšími středomořskými státy, konkrétně Itálií, Řeckem a Tureckem.
První maltské město, které už k opatřením přistoupilo, je přístav Marsaxlokk. Na ostrově by se v budoucnu měl stát prvním tzv. tsunami ready městem. Marsaxlokk testuje například instalaci informačních panelů, sirén, značení, senzorů hladiny moře a především vytváří plány evakuace.
Asie si připomíná 230 000 obětí tsunami. Po 15 letech v ohrožených oblastech opět stojí domy
Číst článek
Podle maltských úřadů by tato opatření měla být hotová do roku 2023, protože není jisté, kdy vlna udeří.
Jedním z hlavních problémů, kterým bude muset maltská vláda čelit, je komunikace s veřejností. Potřebuje přesvědčit rybáře, hoteliéry, celý turistický sektor a veškeré obyvatelstvo, aby si uvědomili reálné riziko, znali veškeré pokyny a měli doma evakuační mapy.
Kromě Malty jsou na seznamu rizikových míst i francouzské přístavy Marseille a Cannes, španělské město Chipiona, dále Istanbul nebo Alexandrie.
Města by měla rozšířit seznam čtyřiceti míst napříč 21 státy v Pacifiku a Indickém oceánu, která jsou stoprocentně připravena na tsunami a splňují dvanáct potřebných indikátorů.
Na tato opatření se OSN zaměřuje po ničivých vlnách tsunami v Pacifiku a Indickém oceánu z let 2004 a 2011, kdy zemřelo přes 200 tisíc lidí. Organizace uvádí, že od daných tragických událostí došlo v tomto ohledu k velkému pokroku, hrozba se nicméně stále mírně podceňuje.