Australské monitorovací centrum zaznamenalo další erupci sopky u Tongy. O víkendu způsobila tsunami
Australská monitorovací stanice podle agentury AFP zaznamenala další silnou erupci sopky u tichomořského souostroví Tonga, jejíž výbuch před několika dny způsobil vlnu tsunami. Oběti a škody předchozího výbuchu zatím nejsou známy.
Podle výstrahy centra pro monitorování sopečného popela (VAAC) v australském Darwinu byla nejnovější erupce podmořského vulkánu Hunga Tonga – Hunga Ha’apai zaznamenána v neděli ve 23.10 SEČ.
U Tongy vybuchla podmořská sopka. Lidé u pobřeží utíkali před vlnou tsunami
Číst článek
Velké vlny v okolí sopky registrovalo také americké Tichomořské centrum pro varování před tsunami, které uvedlo, že by mohly být způsobeny dalším výbuchem.
Předtím vulkán vybuchl v sobotu brzy ráno SEČ. Obrovský oblak popela, páry a sopečných plynů se podle satelitních snímků zvedl do výšky zhruba 20 kilometrů.
Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce podle serveru BBC News v neděli sdělila, že podle jejích odhadů mohlo být erupcí nebo přílivovými vlnami a záplavami postiženo až 80 000 lidí. Nový Zéland vyslal k tichomořskému souostroví své letadlo, aby zhodnotil tamní škody.
Erupce sopky na La Palmě je prohlášena za skončenou. Škody dosahují 22 miliard korun
Číst článek
Sobotní erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži. Sonický třesk zaslechli podle agentury AP také obyvatelé Aljašky.
Vlna tsunami způsobená výbuchem zasáhla pobřeží Tongy, Fidži nebo Americké Samoy, ale i Japonska, Chile nebo Spojených států. Na mnoha místech způsobila lokální záplavy. V Peru se při nich utopili dva lidé.
Následkem výbuchu byl také přerušen důležitý podmořský kabel, čímž byl na Tonze způsoben výpadek internetu. Provozovatel kabelu agentuře AFP sdělil, že výpadek může trvat ještě dva týdny.