Archeologové přepluli ve vydlabaném kmeni Egejské moře. Opracovali ho kamennými nástroji

Členové experimentální archeologické expedice Monoxylon IV se v neděli přesně po měsíci vrátili z Řecka do České republiky. V minulých týdnech na člunu vydlabaném z kmene stromu přepluli Egejské moře z východu na západ. Cestu z Řecka autobusem zakončili v neděli v dopoledne v Archeoparku Všestary nedaleko Hradce Králové. Cílem expedice bylo přispět k poznání o šíření raných zemědělských kultur ve Středomoří.

Všestary Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkouška člunu na nádrži Rozkoš, 30. září 2022

Zkouška člunu na nádrži Rozkoš, 30. září 2022 | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Všichni členové výpravy, kterou tvořilo 20 pádlujících a kormidelník, se podle archeologa a organizátora expedice Radomíra Tichého do Česka vrátili v pořádku. Téměř tři tuny vážící člun o délce 11,5 metru a šířce až 1,2 metru by měl do Všestar dorazit v úterý. Následně jej budou moci jako exponát vidět návštěvníci archeoparku.

2:39

Díky pamětnici našel hrob dvanácti lidí. Za svůj výzkum teď archeolog dostal Zlatého mamuta

Číst článek

„Člun je ještě na cestě. Veze jej kamion, který je proti autobusu pomalejší,“ popsal Tichý.
Expedice v replice pravěkého člunu zdolala po sedmnácti úsecích trasu dlouhou pět set kilometrů.

Vedla z řeckého ostrova Samos u pobřeží Turecka přes další ostrovy až do Řecka na poloostrov Peloponés. Na některých ostrovech archeologové nocovali.

„Nyní budeme zpracovávat výsledky expedice,“ řekl Tichý. První prezentaci po návratu plánuje udělat pro novináře v závěru příštího týdne. Přednáška pro veřejnost by měla být v září v hradeckém muzeu.

„V plánu máme napsání knihy, která by měla mít podobu komiksu. O expedici by měl vzniknout i film,“ nastínil Tichý.

Vzor starý tisíce let

Členové expedice se podle něj museli vypořádat s úmorným vedrem. Nejnáročnější byla plavba proti větru na ostrov Amorgos, která trvala 11 hodin. Celou trasu dlouhou pět set kilometrů výprava urazila za sto hodin pádlování, tedy s průměrnou rychlostí pět kilometrů v hodině.

Archeologové kmen stromu opracovali kamennými nástroji | Foto: Archiv Archeoparku Všestary

Předlohou expedičního plavidla bylo osm tisíc let staré neolitické plavidlo objevené v roce 1994 v jezeře Bracciano u Říma. Letošní expedice navázala na námořní výpravy hradeckých archeologů v dlabaných člunech z let 1995, 1998 a 2019, z nichž dvě byly v Egejském moři.

Člun archeologové vyrobili z kmene vyvráceného dubu, který zhruba tři sta let rostl v lesích v oboře Mochov u Opočna na Rychnovsku.

Na otesání kmene a výrobě člunu členové expedice pracovali loni od dubna do září. Zhruba ze třetiny jej opracovali replikami neolitických kamenných nástrojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme