Letos uplynulo 80 let od vypuknutí Slovenského národního povstání. Kulaté výročí si Slovensko připomnělo velkolepými oslavami, které se soustředily hlavně do Banské Bystrice.
Vladimír Strmeň je jedním z posledních žijících účastníků Slovenského národního povstání. Zloději vykradli jeho dům v Banské Bystrici, když se účastnil oslav začátku tohoto povstání.
Slovensko si ve čtvrtek připomíná 80. výročí zahájení Slovenského národního povstání, tedy ozbrojeného vystoupení proti německé okupaci a domácímu kolaborantskému režimu.
„Naši předkové překonali názorové rozdíly a začali doslova vystěhovávat fašismus z našeho území. Je to příklad, kterým by se měli inspirovat všechny dnešní elity na Slovensku,“ řekl Pellegrini.
Ani jeden ze sedmi neprávem vězněných lidí z Viestova blízkého okolí se rehabilitačního verdiktu nedožil. „Je to přesto symbolické gesto, které jim vrací čest,“ vysvětluje historik Štambera.
Do bitvy, která trvala zhruba hodinu, se zapojila dvacítka kusů těžké vojenské techniky. Scénu dotvářelo několik domků, kostel a hřbitov, polovina vesnice při ukázce lehla popelem.
Volyňský Čech Václav Pirožek zemřel před dvěma lety bez většího povšimnutí veřejnosti nečekaně ve znojemské nemocnici na covid. Byl jedním z posledních veteránů druhé světové války.
„Na Slovensku bylo popraveno pět partyzánských velitelů: Vladimír Velecký, Josef Trojan, Ladislav Nosák, Samuel Bibza a Viliam Žingor,“ vysvětluje publicista Bábik.
Obvykle se v tehdejším centru povstalců Banské Bystrici sejdou desítky tisíc lidí. Letos je ale oficiální část programu včetně piety a proslovu prezidentky Čaputové otevřená jen pro pozvané hosty.
Začněte s vystěhováním - tak znělo heslo, kterým před 76 lety začalo Slovenské národní povstání. Do jeho čela se postavili generálové Rudolf Viest a Ján Golian.
Největší chybou za 30 let po sametové revoluci, která na Slovensku nese přívlastek „něžná“, je podle listu patrně skutečnost, že se rozplývají ideály a hodnoty.
Podobný srovnávací průzkum sociologové provedli před pěti lety. Hodnocení jsou od té doby podle socioložky pozitivnější, což například v otázce životní úrovně vyplývá z objektivní situace.
Slovenské národní povstání, zahájené před 75 lety 29. srpna 1944, patří k nejvýznamnějším událostem moderních slovenských dějin. V jeho čele stál přesvědčený čechoslovakista Ján Golian.
22:09
Praha||Tomáš Pancíř, prh|Historie|Dvacet minut Radiožurnálu
Bez Slovenského národního povstání by Slovensko nebylo státem s protifašistickou a demokratickou tradicí. Na oslavách 75. výročí povstání to prohlásila prezidentka Zuzana Čaputová.
Během Slovenského národního povstání dokázal Branislav Tvarožek několikrát přesvědčit nepřátelské vojáky o své „spolehlivosti“, ze zajetí se mu nakonec podařilo utéci a opět spolupracoval s odbojem.
„Škola byla pětitřídní, dekretem ministerstva školství jsem byl jmenovaný učitelem a později i ředitelem. Měl jsem 120 žáků a všechny si je pamatuji,“ vzpomíná.
Povstáním se podle prezidentových slov Slovensko přihlásilo k civilizované, demokratické a kulturní Evropě, která odmítla a nakonec porazila ideologii zla.
Banská Bystrica oslavuje 70. výročí Slovenského národního povstání proti německé okupaci. Pro Slováky je to jedna z nejvýznamnějších událostí v moderních dějinách země. Nezapomněli ani na dění na Ukrajině, na oslavy totiž přijel i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Slováci si dnes připomínají jednu z nejvýznamnějších událostí svých moderních dějin – přesně před 70 lety začalo Slovenské národní povstání. Organizátoři očekávají, že do Bánské Bystrice dorazí až deset tisíc lidí. Přijedou i významní zahraniční hosté, třeba český prezident Miloš Zeman, jeho polský protějšek Bronislaw Komorowski a zúčastní se také ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Pro jedny hrdinská část slovenské historie. Pro jiné zbytečné krveprolití. Názory na Slovenské národní povstání se i po 66 letech různí. Výročí začátku SNP dnes jako každý rok připomenou oslavy v Banské Bystrici.
Přes 65 lety vypuklo Slovenské národní povstání a dnes si ho připomenou tisíce lidí po celém Slovensku. Centrem oslav je tradičně Banská Bystrica, kam přijedou veteráni bojů a s projevy vystoupí prezident a předseda vlády.