Práce provádí jedna z firem, která figuruje v aktuální chomutovské kauze. „Společnost vyhrála regulérní výběrové řízení a zakázku by měla být schopná provést,“ říká ale Ředitelství silnic a dálnic.
Skála Sloní chobot leží na úzké pevninské kose Šen'ao. Mnoho let patřila mezi oblíbené turistické atrakce, kdy návštěvníci lezli na „sloní hlavu“, aby si pořídili fotografie.
Lokalita, kde se oheň rozhořel, je vzdušnou čarou vzdálena asi pět kilometrů od místa, kde hořelo loni v létě. Tehdy se oheň rozšířil také ve špatně dostupném terénu.
Místo ale stále zcela bezpečné není. Po provizorním zabezpečení to tak sice vypadalo, ale ve středu geologové zjistili, že nahoře jsou další místa, kde hrozí odtržení několika mohutných kusů kamene.
SOS body fungují jednoduše, například jako číselné štítky, které jsou v Česku běžně na pouličních lampách. V Prachovských skalách nyní jejich síť rozšířili o další čtyři.
„Rodiče s dětmi se tu snaží vyřádit jako na pískovišti, což ovšem v přírodní rezervaci není možné. Vydlabávají z okolí pískovcové kameny a stavějí takzvané kamenné mužíky,“ popisuje strážce rezervace.
Krátce po půlnoci se ze skály nad turistickými domy, odlomil masivní blok kamení a zasypal dům. Na místo přijelo na 40 hasičů a záchranářů a čtyři hodiny se pokoušeli rodinu z domu vyprostit.
Reportéři Radiožurnálu stále putují Stezkou Českem a byli také už v Adršpašsko-teplických skalách. Samotné skalní město je mezi turisty velmi vyhledávané – je do něj dokonce regulovaný vstup.
Profesionálním a dobrovolným hasičům, kteří se vydali na záchrannou akci do skal, se podařilo najít oba ztracené. Dítě i senior byli v pořádku dopraveni ke svým rodinám.
„Je to proces zvětrávání, kdy dochází k tomu, že v určitém momentu síly uvnitř horniny, to napětí, už prostě skála neunese a skalní blok se utrhne a zřítí.“
Ferrata je na skalním útvaru Havraní skála na pravém břehu řeky Vltavy, jen kousek od centra Českého Krumlova. „Celkově je určená spíš pro začátečníky,“ popisuje Hana Benešová.
Šestasedmdesátiletý muž ve výšce 1430 metrů zavrávoral a nepodařilo se mu chytit ocelového jištění. Lékař z přivolaného vrtulníku nalezl muže v místě dopadu mrtvého.
Jde o pozemek o rozloze přibližně osm hektarů, včetně skály vysoké 384,5 metru a přilehlého lesa. Majitel ale musí v souladu se zákony strpět procházky lesem, který musí „řádně obhospodařovat“.
„Po konzultacích s chráněnou krajinnou oblastí to vypadá, že to bude na delší dobu. Můj odhad je, že když to otevřeme za rok, tak budeme rádi,“ říká Feštr.
Populární turistická destinace v Českém ráji zůstane minimálně tři roky pro veřejnost uzavřená. Stav pískovce, ze kterého je postavená, je dle archeologů kritický.
Podle vedoucího správy CHKO Český ráj bikeři vyřezali podél pěšiny průsek v mladých stromech, aby jimi bylo možné projíždět. „Poškodili je a ořezali tak, aby cestou mohli bez problému projíždět.“
Záchranáři čelí ve složitému terénu obtížím. Nemají dostatek potřebného vybavení. Přeživší, mezi kterými jsou i ženy a děti, byli převezeni do blízké nemocnice.
Městečko na západě Francie si už několik let láme hlavu nad nápisem, který kdosi před více než dvěma sty lety zanechal na skále na odlehlé pláži. Za rozluštění záhadného nápisu je odměna 2000 eur.
V prázdnotě překrásné přírody našel životní lásku - a pak ji ztratil, neboť jí do cesty přišla krutá zima. Zoufalství obra Velikána navěky připomíná ostří skály Jehla na severu Slovinska.
U Poniklé na Semilsku narazil krátce po půl sedmé osobní vlak do sesuté skály. Zával na trati vytvořil bariéru o délce asi 20 metrů, výšce 3 metry a šířce 4 metry. Při nehodě bylo zraněno 10 lidí. Trať z Jablonce nad Jizerou do Martinic v Krkonoších bude nejméně několik dní mimo provoz.
Město Děčín podá žalobu na Lesy České republiky. Státní podnik nechce zaplatit náklady na zabezpečení skály, ze které se v červnu utrhl dvacetitunový skalní blok. Dopadl půl metru od rodinného domu po uvolnění ze srázu, na kterém hospodaří Lesy České republiky. Nestabilní skálu zabezpečilo na své náklady město. Lidé pod svahem přitom nebudou mít ještě celé měsíce jistotu, že je to naposledy, kdy jim šlo o život. Zabezpečit se totiž musí celý svah.
Pravčická brána na Děčínsku a další podobné skalní útvary vznikly tak, že se skály samy zbavovaly zbytečné váhy. Zjistil to česko-americký tým odborníků.