Kyberzločinci zneužívají jméno Českého rozhlasu. Ten takové e-maily neposílá, varuje Antivirus

„Porušili jste autorská práva Českého rozhlasu,“ tvrdí podvodný e-mail, který v posledních dnech přišel mnoha lidem do schránky. Pokud dorazil i vám, ihned ho smažte, rozhlas nic takového neposílá. „Adresa odesílatele nemá s Českým rozhlasem nic společného. V textu e-mailu jsou gramatické chyby a jde zjevně o nepříliš povedený překlad z angličtiny,“ upozorňují v dalším díle Antiviru Jana Magdoňová a Jan Cibulka.

Antivirus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítač

Antivirus: Kyberzločinci zneužívají jméno Českého rozhlasu (ilustrační foto) | Foto: John Schnobrich | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Za Český rozhlas se vydávají kyberzločinci, kteří v podvodném e-mailu tvrdí, že jste porušili autorská práva Českého rozhlasu a využíváte neoprávněně jeho duševní vlastnictví tím, co jste sdíleli u sebe na facebooku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podvodníci sází na to, že zmínka o facebooku a autorských právech v e-mailu oběť vystraší, a přestane si dávat pozor, varují redaktoři pořadu Antivirus

 „Pachatelé tak zjevně míří na majitele malých obchodů, pro které je jejich facebooková stránka důležitým prodejním kanálem,“ objasňuje Magdoňová.

Takové obvinění berou drobní podnikatelé velmi vážně, protože Facebook porušování autorských práv opravdu pečlivě kontroluje. A pokud kvůli tomu o stránku přijdou, šance na její obnovení není velká,“ dodává Cibulka.

Chtějí oběť vystrašit

Tento e-mail ale s Facebookem nijak nesouvisí, chodí obvykle z obyčejné adresy na Gmailu. Podvodníci ale sází na to, že zmínka o Facebooku a autorských právech v e-mailu oběť vystraší a přestane si dávat pozor.

OVĚŘOVNA: Falešná reklama slibuje pomoc obětem podvodů. Zneužívá k tomu logo Českého rozhlasu

Číst článek

„I my v rozhlase jsme se o tomto podvodu dozvěděli tak, že nám napsali někteří lidé a poslali nám kopii e-mailu. Jelikož zpráva neodešla z našich serverů, nemáme možnost se o tom dozvědět jinou cestou,“ vysvětluje Cibulka.

E-mail se pak snaží oběť přesvědčit, aby si stáhla dokument, ve kterém mají být detailní informace, jak konkrétně autorská práva porušila a co konkrétně má ze svého Facebooku smazat,“ popisuje Magdoňová. Ve skutečnosti si tak ale oběť stáhne soubor se škodlivým kódem.

Jak poznám podvod?

Jak poznám, že jde o podvodný e-mail, když je v něm logo Českého rozhlasu? Obrázek loga si může z internetu stáhnout kdokoliv a stejně snadno ho vložit do podvodného e-mailu.  

Obecně platí, že nevyžádaným e-mailovým zprávám se nedá stoprocentně věřit. Napodobit důvěryhodně vypadající e-mail je vcelku snadné a stejně tak je možné i podvrhnout adresu odesílatele. „Trošku pomáhá, že úřední zprávy chodí poštou nebo do datové schránky, pokud ji máte,“ přibližuje Cibulka.

„V obecné rovině je potřeba mít vždy aktualizovaný počítač“

Že jde o podvod se dá poznat z několika věcí. „Adresa odesílatele nemá s Českým rozhlasem nic společného. V textu e-mailu jsou gramatické chyby a jde zjevně o nepříliš povedený překlad z angličtiny. Když kliknete na soubor, stáhnete si do počítače zkomprimovaný balíček ve formátu ZIP a k jeho odemknutí potřebujete heslo, které e-mail taky obsahuje,“ varuje Magdoňová.

Toto pachatelé dělají proto, aby obešli antivirovou kontrolu e-mailu. Soubor v balíčku má příponu tečka exe. Je to spustitelný program pro operační systém Microsoft Windows.

Pokud na e-mail v souboru kliknete a stáhnete do počítače, tak jste si stáhli virus, ale ještě nespustili. Takže zatím postačí jej jen smazat.

„Pokud byste se stažený soubor snažili spustit, virus se aktivuje. V současné chvíli ho zachytí jen některé antivirové programy, zdaleka ne všechny. Škodlivý kód může ukrást data z počítače a případně je i zašifrovat a požadovat výkupné za odemčení,“ upozorňuje Magdoňová.

E-mail hned smažte

Jak se proti podvodu bránit? Ideálně e-mail hned smazat a na nic neklikat. „Pokud kliknete a stáhnete si soubor do počítače, stačí ho opět jen smazat,“ radí redaktoři.

3:45

QR kód může přelepit každý. Jak se nenachytat podvodníky s parkováním a čím jim Praha nahrává?

Číst článek

V obecné rovině je potřeba mít vždy aktualizovaný počítač, protože to snižuje pravděpodobnost, že v něm kyberzločinci najdou slabé místo. Pokud máte počítač s operačním systémem Windows, obsahuje vlastní antivirovou ochranu, která se jmenuje Defender, tak si zkontrolujte, že je zapnutá.

Nepříjemná situace ale nastane v momentě, kdy virus skutečně aktivujete. „Pomoci může, pokud mám zálohu svých dat, která tak můžu obnovit. I tak bych ale měl počítat s tím, že se pachatel dostal ke všemu, co v počítači mám,“ říká Cibulka.

Pokud šlo o pracovní věci, měl bych varovat zaměstnavatele a sám bych si měl změnit přístupové údaje ke všem svým online účtům. A pokud platíte online, je potřeba vyměnit i platební karty,“ dodává.

Vladimír Kroc, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme