Od začátku války Ukrajina zaznamenala 303 případů sexuálního násilí v souvislosti s konfliktem, přičemž 191 z nich se týkalo žen a 112 mužů. Některé oběti se podle ní staly terčem vícenásobných útoků.
Režisérovi právníci, které kontaktovala AFP, nechtěli poslední vývoj komentovat. Ruggia dříve obvinění odmítl. Haenelová podle serveru Mediapart uvítala čtvrteční „důležitý“ krok.
Na besedách o sexuálním násilí se často setkávám s názorem, že nemá smysl znásilnění hlásit. Lidé od policie očekávají, že se bude chovat necitlivě. Nedůvěra se týká i rozhodnutí soudů.
Režisér Nakonečnyj během loňského prestižního festivalu v Cannes vyvolal kontroverze, když za účelem upozornit na pokrytectví filmového průmyslu přišel na červený koberec za zvuků sirén.
Už několik měsíců probíhá mezi politiky a odbornou veřejností debata o změně definice znásilnění. Tu totiž Česko potřebuje a volá po ní i významná část laické veřejnosti.
„Ještě jednou se omlouvám všem obětem trestných činů, kterých se mohlo mé vyjádření dotknout,“ omluvil se Vondrášek za svůj výrok, že si ženy často oznámení o sexuálním násilí vymyslí.
V uplynulých týdnech německá média přinesla řadu svědectví mladých fanynek kapely Rammstein o nevhodném chování šedesátiletého frontmana skupiny a jeho spolupracovníků.
„Církev má bezpochyby v této oblasti velké dluhy nebo velké mezery, které by bylo dobré, aby byly nějak naplněny,“ říká kněz a psychoterapeut Marek Jargus.
„Je tu mnoho lidí, kteří trpí pocity viny. Obviňují se, že si za znásilnění mohli sami. Velmi často jim to řekl i pachatel, že ho napadená svedla a byla moc vyzývavá,“ upozorňuje Marie Konvalinková.
Sexuální útoky se týkaly 12 obětí v letech 2003 až 2020. V úterý byl Carrick odsouzen k doživotnímu trestu vězení. Ve vězení musí strávit nejméně 32 let.
„Dětský certifikát by byl osvědčení, kterým se budou prokazovat lidé, kteří by chtěli pracovat s dětmi. Šlo by o jakousi zvláštní část rejstříku trestů,“ popisuje Taťána Malá.
Kdo a jak by rozhodoval o zápisu pachatelů do registru, ještě není rozhodnuté. Ve hře jsou dvě varianty. Podle jedné by se na seznam dostávali pachatelé automaticky, podle druhé by rozhodoval soud.
Podle zvláštní zástupkyně tajemníka OSN Pattenové je skutečný rozsah sexuálního násilí ve válce Ruska proti Ukrajině mnohem větší. Dodala, že chronicky se o zločinu nedostatečně informuje.
Zatímco většina českých univerzit nemá definovaný postup, jak v případě sexuálního obtěžování postupovat, zahraniční univerzity, které oslovil server iROZHLAS.cz, jsou v tomto ohledu připravenější.