Psycholožka Iva Moravcová si prošla syndromem vyhoření a své zkušenosti popsala v knize Zářit a nevyhořet. Jak psychická nepohoda souvisí s biorytmy? A jaký vliv má pohyb?
„Část rodičů se uchyluje k fyzickým trestům a k týrání v rámci nějaké své bezradnosti ve výchově,“ říká psycholožka Zora Dušková pro Radiožurnál v rámci seriálu Volání o pomoc.
„Pokud vám někdo ublíží na sítích, tak to vaše tělo a mozek prožívá úplně stejně, jako když vám někdo ublíží fyzicky na ulici,“ upozorňuje Iva Poláčková Šolcová.
Jak náročný je pro děti konec prázdnin a návrat do školy? A jak by k této změně měli přistupovat rodiče? Poslechněte si rozhovor s psycholožkou Anitou Michajlukovou.
Nová podcastová série Rádia Junior, která startuje v pondělí, popisuje šikanu na základě reálných příběhů z českých škol. Spoluautorkou celého díla je školní psycholožka a terapeutka Renata Vordová.
V pátek začínají přijímací zkoušky na střední školy. Podle psycholožky Veroniky Pavlas Martanové mohou dětem proti úzkostem a stresu pomoct například jednoduchá dýchací cvičení.
„Masoví vrazi se neliší od normální populace tak, jak bychom si přáli,“ řekla Čírtková. První detekce varovných příznaků podle ní může přijít především z nejbližšího okolí rizikového člověka.
Podle psycholožky Pavly Koucké je víra v Ježíška založená na důvěře v rodiče, ale zároveň dítěti poskytuje imaginární svět. Lucie Machutová oponuje tím, že vidí Ježíška jako symbol konzumu.
Od první třídy byla Drdošová šikanovaná kvůli svým ruským kořenům. „Často mi spolužáci říkali, ať něco uklidím, že jsem uklízečka,“ popisuje. Útočištěm pro ni byl tanec, kterým pak zaujala na sítích.
Pavouci, výšky i lidská společnost. Proč někoho svazuje strach v situacích, které jiní lidé bez problémů zvládají? Jak vzniká fobie a je možné se jí zbavit nadobro?
„Byly tu i výzvy jako snězte co nejpálivější papričky nebo lžičku skořice. Ale to bylo nic proti výzvě typu škrťe sami sebe provázkem, dokud neomdlíte,“ varuje psycholožka Šárka Kučerová.
„Rozhodně nepomáhá vytváření si úkrytů a nekonečných zásob potravin. Panika vyvolá ještě větší nekontrolovatelnou úzkost,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz armádní psycholožka Olga Dziaková.
„Někdy je čas se kontrolovat a nic neříct, ale neměli bychom to dělat pořád. Když nic neřekneme, budeme možná příjemní pro lidi okolo, ale bude to škodit nám,“ říká psycholožka Barbora Downes.
„Ježíšek-miminko je víc magické než Santa Claus. Miminko přece musí mít nadpřirozené schopnosti, létá, čte dopisy a všechny dárky unese. U tlustého pána je to víc pravděpodobné,“ říká Pavla Koucká.
„Svět nebude vždycky jenom příjemný. Skvělé je, když se na to trochu připravím. Je to trénink pro pocity zklamání a nespravedlnosti,“ říká psycholožka Babora Downes o zklamání ze vztahu s učitelem.
Strach, vztek nebo třeba smutek – i to může být důvod, proč někdo začne ubližovat sám sobě. Sebepoškozování často provází pocity viny, upozorňuje psycholožka Barbora Downes.
„Dospělí si hodně přejí, aby děti vycházely s jejich novým partnerem. Příchod nového člověka ale málokdy bývá idylický, nebývá je to pohodový skvělý vztah od začátku,“ říká psycholožka Barbora Downes.
„Slyšet potlesk je opojné a je to přirozené. Proto je tak lákavý i svět vlogů a sociálních sítí,“ říká psycholožka. Opojné může být i to, že influencery sledujeme.
„Mít koníček je způsob, jak se naučit vycházet s ostatními, protože si musíme vydobýt svoje místo na slunci v kolektivu. Je to trénink toho, jak si dovedeme poradit se vztahy,“ vysvětluje psycholožka.
Porovnávat, kdo pojede na hezčí dovolenou, podle psycholožky Barbory Downes nikam nevede. „Srovnávání se, to je zdroj utrpení. Nezapomeňte na to, že ti druzí se taky snaží vytahovat.“
Umíte se ozvat, když se vám něco nelíbí? Nebo často jen mlčíte a snažíte se vyhovět ostatním? Proč je důležité naučit se říkat ne, vysvětluje v Klubu Rádia Junior psycholožka Barbora Downes.
V pondělí se po třech dnech dotrmácela se svou matkou a dvěma dětmi z bombardovaného Charkova do Prahy. Dnes už má Světlana Tavanceva domluvenou spolupráci s Národní ústavem duševního zdraví.