Kromě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a šéfky Evropského parlamentu Roberty Metsolaové na mimořádné schůzi vystoupí také předsedové jednotlivých politických frakcí.
První novoroční projev Petra Pavla přinesl nejedno překvapení. Prezident se v něm přihlásil k euru. Pokusil se oslovit mladou generaci. A jeho projev se natáčel v exteriérech, což dosud nebylo zvykem.
„Přesto právě vánoční čas nám po celá staletí dodává naději. Lidé přes všechny tragédie věří, že síla dobra dokáže porazit zlo, že po těžkých časech přijdou lepší chvíle,“ řekl v projevu Fiala.
„Za demokratický světový řád“ tak zní téma letošní 27. konference Fóra 2000. Konferenci se svým projevem zahájil prezident Petr Pavel a prezidentka Moldavska Maia Sanduová.
„Nic by mi neudělalo větší radost, než kdyby kniha, kterou teď držíte v rukou, nikdy nevyšla,“ píše Zelenskyj v předmluvě Poselství z Ukrajiny, o kterou si můžete zahrát v soutěži serveru iROZHLAS.cz.
Knihu Poselství z Ukrajiny vydal Kyjev na podzim v angličtině. „Není to úplně přesné znění projevů tak, jak zazněly. Je to redigované pro globální obecenstvo,“ srovnává překladatel Viktor Janiš.
Ruský prezident Putin ve svém projevu opět zmiňoval údajný neonacismus na Ukrajině, vojenskou jednotku přirovnal k ‚Hitlerově divizi‘. Ukrajinu také obvinil z toho, že chce získat jaderné zbraně.
Zelenskyj ve svých projevech často děkuje za podporu a žádá, aby země dělala víc. Jeho projevy se v poslední době přiostřují a každé zemi jsou šité na míru.
Ruský prezident Vladimir Putin pronesl na Rudém náměstí projev u příležitosti 77. výročí Dne vítězství. Ohlížel se za oddaností vojáků za druhé světové války. Vývoj války na Ukrajině nenaznačil.
„Dědictví odvahy, hrdosti, cti a překonávání těch nejtěžších překážek pro vyšší dobro si jako studenti neseme i dnes,“ řekl předseda Studentské komory. Zdůraznil zapojení studentů do boje s pandemií.
Poslanec Milan Feranec (ANO) ale uvedl, že jde o projev snahy určitých politiků, kteří se se zvolením Zemana nikdy nesmířili. „Různé teorie spiknutí neřeším,“ řekl.
„Ve chvíli, kdy představitel státu každou chvíli říká opak toho, co říkal před pár dny, tak sebelepší projev nemůže zapůsobit,“ upozorňuje filozof Daniel Kroupa.
Vánoce by měly být svátky odpuštění, pochopení a vstřícnosti. V tomto duchu je vhodné nahlížet také vánoční poselství přímo zvolené hlavy České republiky.
„Jiná věc je, jestli se v 15minutovém vánočním poselství nenajde také místo pro jiné věci než pro stavební řízení, soudní řízení a dlouhou přednášku na téma globální oteplování,“ říká Jindřich Šídlo.
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na zámku v Lánech přednesl své již sedmé vánoční poselství českému národu. Server iROZHLAS.cz přináší kompletní přepis proslovu, které odvysílal Radiožurnál.
Vždy, když se ve sněmovně někdo postaví k mikrofonu a zahájí svou řeč slovy „původně jsem dnes vystupovat nechtěl, ale“, následuje projev, který je buď úplně zbytečný, nebo skandální.
Letošní vánoční projev prezidenta republiky se od toho loňského příliš nelišil. Miloš Zeman byl ale umírněný, přestože si neodpustil útoky na své odpůrce. Nejspíš už uvažuje o další prezidentské kandidatuře, hodnotilo vánoční poselství prezidenta ve vysílání Českého rozhlasu Plus šest komentátorů - Radko Kubičko, Petr Holub, Ivan Hofmann, Petr Nováček, Lukáš Jelínek a Josef Mlejnek.
Miloš Zeman měl svůj standardní vánoční projev, hodnotí vánoční poselství prezidenta republiky šéf ODS Petr Fiala. Podobně to vidí i předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. Zemanova slova ho nijak nepřekvapila. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je pak rád, že prezident ocenil výsledky vlády. Podle ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše byl projev sjednocující. Zeman je podle něj svělý rétor. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek projev nesledoval. Stejně jako mnoho let předtím dal přednost obědu u tchyně a tchána s rodinou.
Britská královna Alžběta II. vyzvedla ve svém tradičním vánočním poselství sílu menších skutků a odkaz Ježíše Krista. Poprvé za desítky let přitom k národu promluvila ze záznamu. Podle Buckinghamského paláce je totiž silně nachlazena. Předtočený, zhruba pětiminutový projev vysílalo několik televizí, včetně veřejnoprávní BBC.
Americký prezident Barack Obama v úterý pronesl svůj poslední projev před Valným shromážděním OSN v New Yorku. Vyzval svět k větší otevřenosti a budování demokratických institucí. Kromě výzev k respektování důstojnosti všech lidí se ale kriticky obrátil i vůči některým konkrétním zemím a částem společností. Státníky vyzval, aby se pokusili snížit rozdíly mezi bohatými a chudými. Na bohaté státy zase apeloval, aby pomohly uprchlíkům.
Papež František je na své první návštěvě dálného Východu. Po cestě do Jižní Koreje, kde zůstane několik dní, proletěl jako první papež čínským vzdušným prostorem. Severní Korea pozvánku na setkání s hlavou katolické církve odmítla, a když jeho letadlo přistávalo, vypálila cvičně několik raket. František pak ve svém projevu vyzval obě země k usmíření.
Nejen v Česku, ale i v dalších evropských zemích oslovují během vánočních svátků a Nového roku své spoluobčany premiéři, prezidenti i panovníci. Někde mají projevy malou tradici a nízkou sledovanost. Ve Velké Británii ale býval proslov panovníka událostí, která rozdělovala hlavní britský vánoční svátek, tedy 25. prosinec, na dvě části.
Prezident Miloš Zeman dnes vystoupí s vánočním poselstvím ze zámku v Lánech. Podle vlastních slov se tak vrací k prvorepublikové tradici. Podobné projevy měl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V posledním půlstoletí ale prezidenti promlouvali k národu vždy 1. ledna.