Neonacistický režim nebo ‚Hitlerova divize‘. Nepravdivé výroky, které zazněly v Putinově projevu
Bezmála dvě hodiny mluvil prezident Vladimir Putin v úterý k ruskému lidu. Hlavním tématem jeho projevu byla samozřejmě válka na Ukrajině neboli „speciální vojenská operace“, jak Ruská federace konflikt označuje. Putinovy výroky zanalyzoval britský web BBC. Podívejte, které výroky hodnotí jako nepřesné nebo nepravdivé.
Údajný neonacismus na Ukrajině Putin ve svých projevech zmínil již mnohokrát. Mimo jiné právě jeho „vymýcením“ Rusko nutnost celé invaze zdůvodňuje. Tentokrát Putin prohlásil, že Rusko s „neonacistickým režimem“ bylo „dostatečně trpělivé“.
V posledních parlamentních volbách, které se na území Ukrajiny konaly v roce 2019, však ultrapravicoví kandidáti podle BBC získali podporu pouhých dvou procent voličů.
Časová osa: rok ruské války na Ukrajině. Tisíce mrtvých, umučení civilisté, postup vojsk
Číst článek
To je výrazně méně než v jiných evropských zemích. Pro představu: německá Alternative für Deutschland (Alternativa pro Německo) získala ve volbách v roce 2021 10,3 %, italská nacionalistická strana Fratelli d'Italia (Bratři Itálie) dokonce s 26 % hlasů v loňských volbách zvítězila. Pravdou ale zůstává, že ultrapravicové skupiny jako pluk Azov na Ukrajině působí.
Jako Hitlerova divize
Edelweiss. Takový čestný titul udělil 14. února prezident Volodymyr Zelenskyj ukrajinské 10. samostatné horské útočné brigádě. Znak podle květiny, v češtině známé jako plesnivec alpský, měla také německá 1. horská divize, součást wehrmachtu.
Tato vojenská jednotka během druhé světové války spáchala několik válečných zločinů – na řeckém ostrově Kefalonia například její příslušníci popravili přes 5000 italských vojáků, kteří se jim vzdali.
Ruské ministerstvo zahraničí den po udělení titulu Zelenským reagovalo na twitteru: „Že na Ukrajině nejsou žádní nacisté? Tady je další důkaz pro ty, kteří jsou slepí a hluší.“ Putin v projevu přirovnal ukrajinskou horskou brigádu k „Hitlerově divizi“.
Alpskou květinu jako znak přitom používá třeba horská služba v Chorvatsku a bez nadsázky ikonická je ve Švýcarsku, kde její název i podobu využívají třeba tamní aerolinky.
Ruské nezávislé médium Projekt, známé také pod názvem Agentstvo, navíc na sociální síti Telegram přišlo s informací, že i v Rusku ještě donedávna působila vojenská jednotka pod názvem Edelweiss. Má jít o součást Národní gardy Ruské federace. Nejdříve v roce 2018 měla být jednotka, působící v okolí města Stavropol, podle Projektu přejmenována na Avangard.
Ukrajina a jaderné zbraně
Chce Ukrajina získat jaderné zbraně? Zástupci Ruské federace toto tvrzení opakují již po několikáté a ani Putin v úterý nebyl výjimkou. Ruský prezident dokonce tvrdil, že Ukrajinci o této možnosti veřejně mluvili. Žádné jednoznačné důkazy přitom neexistují.
Rusko pozastavuje účast v dohodě omezující počet jaderných hlavic, prohlásil Putin v projevu
Číst článek
Samostatná Ukrajina nukleárními zbraněmi ani nikdy nedisponovala, ačkoliv se hlavice na jejím území ještě v dobách Sovětského svazu skladovaly. V roce 1994 ukrajinské vedení podepsalo takzvanou Smlouvu o nešíření jaderných zbraní výměnou za bezpečnostní záruky.
Na loňské konferenci v Mnichově prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že země nemá žádné jaderné zbraně, ale ani slibovanou bezpečnost.
Ukrajinská vláda také nikdy nevyjádřila zájem o zisk nukleárních zbraní a Mezinárodní agentura pro atomovou energii nezaznamenala žádné známky „odklonu jaderného materiálu určeného pro mírové aktivity k jiným účelům“.
Naopak Rusko v tomto týdnu pozastavilo svou účast v dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů.