Za stejnou práci stejné peníze, nebo snaha o omezení levné konkurence z východu? Dlouhodobé spory o pravidla pro pracovníky dočasně vyslané do zahraničí se pokusí ukončit unijní ministři práce.
Výroba vozidel v Česku roste. Loni jich podle Sdružení automobilového průmyslu sjelo z linek skoro 1 376 000. Automobilkám se dařilo i přesto, že firmy trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
Současná horka komplikují práci v mnoha oborech. Například v uzavřených výrobních halách teploty stoupají velmi rychle a často už tak těžkou práci ještě ztěžují. V jedné z hradeckých průmyslových továren teď sahají teploty až ke 40 stupňům celsia. Lidé, kteří obsluhují těžké stroje, jsou tak osm hodin vystaveni extrémnímu horku.
Na dovolenou se těší snad každý. Jenže ne všichni zaměstnanci si ji skutečně vyberou v plné výši. Loni se to podařilo jen 30 procentům pracovníků. Vyplývá to z průzkumu společnosti Jobs.cz.
Univerzita J. A. Komenského přichází s prvním ročníkem vědecké konference Work-Life Balance. Bude se zabývat tím, jak zharmonizovat osobní život s pracovním.
Pákistánský Taliban údajně plánuje útoky proti humanitárním pracovníkům, kteří v zemi pomáhají při záplavách. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný činitel americké diplomacie. Hrozbě islamistické radikální skupiny prý čelí také některá pákistánská ministerstva.
Naprostá většina oblečení se dnes vyrábí v Asii. Důvod je jednoduchý: levná pracovní síla umožňuje vysoké zisky. Ale při honbě za penězi manažeři západních firem většinou nehledí na podmínky, ve kterých dělníci musí žít a pracovat. Často se neohlíží na dodržování nejen mezinárodních etických kodexů, ale i místních zákonů.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží novým způsobem přispět ke snížení nezaměstnanosti. Všechny úřady práce vybídlo, aby při obsazování volných pracovních míst důsledně upřednostňovaly Čechy před cizinci. Na ministerský vzkaz upozorňuje zpravodajský server iDNES.cz. Pracovníci ze zahraničí teď údajně musí na pracovní povolení čekat déle, výsledek bývá často nejistý a povolení platí kratší dobu než dosud.
Špatné pracovní podmínky, někdy dokonce nucená práce, obchodování s lidmi a vykořisťování. To je podle organizace La Strada Česká republika realita vietnamské komunity žijící v Česku.
Hospodářská krize dolehne také na Poláky pracující v zahraničí. V Británii a Irsku by práci mohlo ztratit až 360 tisíc Poláků, kteří tam odjeli za lepšími výdělky.
Má se tak vyřešit tíživý nedostatek pracovních sil na stavbách. Pracovní agentury už podepsaly smlouvu se Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Svaz tím ukončil první etapu výběrového řízení na pracovní agentury, které nové zaměstnance do Česka dovezou.
Německo k dnešnímu dni částečně otevírá svůj pracovní trh. Výjimka se ale týká jen úzkého okruhu kvalifikovaných pracovníků z nových členských zemích sedmadvacítky. Zaměstnání u našich západních sousedů mohou ode dneška snáze najít strojní a elektrotechničtí inženýři. Lucembursko novým členům Evropské unie zpřístupňuje svůj pracovní trh úplně.
Čechům a dalším unijním nováčkům možná zůstane přístup na německý pracovní trh odepřen ještě déle, než se předpokládalo. Dosavadní omezení platí pro Východoevropany do května 2009. Vlivný předseda poslanecké frakce CDU/CSU Kauder chce příliv pracovníků z nových členských států Unie oddálit o další dva roky.
V Německu se zintenzívnila debata o případném dřívějším otevření tamního pracovního trhu pro unijní nováčky. Může za to prohlubující se nedostatek sil v některých hospodářských odvětvích. Češi, Poláci a další středo a východoevropané teď mají omezený přístup na německý pracovní trh minimálně do května 2009. Přílivu pracovníků se může Německo bránit maximálně do roku 2011.
Poslanci Evropského parlamentu dnes ve Štrasburku schválili zprávu, ve které žádají členské země, aby přestaly bránit volnému pohybu pracovníků. Jen několik starších členských zemí EU zatím dovolilo například Čechům, Slovákům a dalším volně na svém území pracovat. Většina velkých zemí, jako je Německo a Francie, se stále pracovníkům z nových členských zemí brání.