Hořet začalo v noci za kopcem, asi kilometr od jeho domu. Šimon Kvíčala spal, vzbudil ho až alarm. „Byl vyhlášen poplach, vypadla elektřina,“ vzpomíná na červnový požár Čech, který žije v Řecku.
Na cestu se vydalo 64 hasičů, sedm záchranářů a čtyři technici, v koloně jede 31 technických vozidel s vybavením a devět cisteren. Cesta konvoje vede přes Maďarsko, Srbsko a Severní Makedonii.
Rozsáhlý požár u Atén má první oběť. V jednom z vyhořelých domů bylo nalezeno tělo ženy, píše v úterý agentura AFP. Proti požáru je nasazeno přes 700 hasičů.
Za posledních 24 hodin vypuklo podle agentury DPA v Řecku 64 požárů lesa a porostu. Problematická je situace zejména na severozápadě Peloponéského poloostrova, kde muselo být evakuováno sedm lokalit.
Podle mluvčího řeckých hasičů Janise Artopiose se na severovýchodě země od rána hasí nová ohniska, která se objevila během noci. Celkem tam bude zasahovat skoro 500 hasičů.
Český vrtulník by podle hasičů mohl ze základny nedaleko Atén začít pomáhat s hašením od čtvrtečního rána. Jednotky budou podle předchozího prohlášení nasazeny podle potřeby řeckých úřadů.
„Delegáti mají (údajně) od svých cestovních kanceláří zakázáno informovat zastupitelský úřad o úmrtích a hospitalizacích svých klientů,“ uvádí český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík.
Turistům, kterým letošní požáry Rhodosu zkazily letní odpočinek, nabídne Řecko týden dovolené zdarma na jaře či na podzim příštího roku. Evakuováno muselo být na 25 000 lidí.
Na ostrově Rhodos si podle deníku místní představitelé stěžovali na nedostatečnou koordinaci i na to, že jednotky hasičů měly k dispozici jen málo personálu a techniky. To však vedení hasičů odmítá.
„Nezachraňujte majetek, ale svůj život. To je to nejcennější, co máte. Pokud můžete, zaběhněte do vody. A pozor, nebezpečný je nejen oheň, ale i kouř,“ upozorňuje Amar Ibrahim.
Ve městě Nea Anchialos se oheň dostal až k tamnímu muničnímu skladu, který patří řeckému elitnímu letectvu. Explodovala tam munice používaná pro stíhací stroje F-16.
I v noci na čtvrtek pokračovali hasiči v boji s požáry v Řecku. Nejhorší je nyní situace na východě země, kde se plameny přiblížily k předměstí přístavního města Volos. Naději přineslo ochlazení.
Boj proti požárům na řeckém Rhodosu je záležitostí mnohonárodní spolupráce. Slovenská jednotka zasahuje na ostrově od soboty. Od první chvíle čelili mnoha kritickým momentům.
Několik nových požárů vypuklo na Korfu, největší z nich jsou v severovýchodní části ostrova. Představitel místní správy uvedl, že z místa, kde požár vypukl, podle svědků odjíždělo auto.
Turisté, kteří se po nevydařené dovolené vrátili z Rhodosu, teď řeší, jestli a jak svůj zájezd reklamovat. Radiožurnál připravil několik rad, na které mají podle zákona nárok.
Řecká vláda sklízí kritiku za nepřipravenost, se kterou reagovala na požáry na ostrově Rhodos. Naopak chvály se dostává dobrovolníkům a místním obyvatelům za jejich pohostinnost.
Rhodos v plamenech. A nejen on, taky Korfu a hořelo i u Athén a na dalších místech. Jak velké škody požáry způsobují a jak velká rána je to pro místní?
Na dovolenou do Středomoří se Evropané sjíždí na dovolenou právě v období, kdy jsou tamní podmínky nejvíce křehké. „Uměle tak zvyšujeme riziko požárů,“ upozorňuje hydrolog Jan Daňhelka.
„I krátkodobé vystavení může být nepříjemné – můžeme slzet, kašlat, bolet nás hlava,“ popisuje vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Obyvatel vesnice Kiotari, která byla evakuována v sobotu, francouzskému deníku Le Monde popsal chaos. „Každý se snažil zachránit. Brali jsme turisty k sobě domů, protože nic nebylo zorganizované.“
„Samozřejmě zaznamenáváme případy, kdy někteří turisté nechtějí odcestovat na sever, ruší z důvodu obav. Pak zpravidla podléhají odstupnému a storno poplatkům,“ řekla Chaloupková pro Radiožurnál.
„Bude trvat spoustu let, než se vše opraví, a myslím, že turisté se sem po tom všem nebudou chtít vracet,“ míní mladá žena, která se dívá na ohořelý slunečník ležící v písku.