„Trendem začíná být, že lidé přijedou třeba jen na jeden den a zase jedou pryč. Doba, kdy se ubytovávali na pět a více dní, je dávno pryč,“ potvrzuje předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.
Češi tráví v průměru nejdelší dobu v nemocnici ze všech občanů členských zemí Evropské unie. Zatímco Nizozemci pobývali na lůžku v průměru jen 4,5 dne, Češi 9,6 dne.
V Královéhradeckém kraji se letos konají stovky krátkodobých i pobytových dětských táborů. Ty příměstské už jsou z větší části obsazené. Víc volných míst zbývá na delších táborech, ale i jejich organizátoři se shodují na tom, že je nejvyšší čas poslat přihlášky.
Češi ode dneška nepotřebují víza pro cesty do Spojených arabských emirátů. Týká se to krátkodobých pobytů do 30 dnů, které lze za poplatek prodloužit až na 70 dnů. Dosud museli jak dospělí, tak děti platit za každé vízum skoro 1700 korun.
Pogy, Tuja a Čagy - tři ženy, které zasáhlo propouštění v roudnické továrně na autopotahy více než ostatní. Když neseženou novou práci, budou muset z České republiky odejít a vrátit se do Mongolska, odkud pocházejí. Domov a rodinu už ale mají tady.
Už za necelý týden začnou školákům letní prázdniny. Spolu s nimi začíná i hlavní turistická sezóna na českých horách. Poslední přípravy ladí Krkonoše. Nejvyšší české hory navštěvuje stále více Čechů. Většinou volí kratší víkendové pobyty.
1:58
|Lucie Husárová 1, Klára Bílá, Michaela Vydrová, pir|Zprávy z domova
Přes 300 tisíc Čechů oslaví Vánoce a Silvestra na horách. Padesát tisíc pak míří na svátky k moři. Ubytování na horách během silvestrovského týdne však seženou lidé už jen výjimečně a nabídka se velmi rychle zužuje.
Prostituce, konzumace alkoholu nebo žebrání v místech, kde to obce zakazují, to jsou přestupky, za které bude v Česku možné uložit až tříměsíční zákaz pobytu v místě, kde se jich pachatelé opakovaně dopouští. Počítá s tím novela, kterou dnes těsnou většinou schválili poslanci.
Lázeňská péče prochází dalšími změnami. Pravidla jsou přísnější. Pojišťovny některé pobyty zcela přestaly proplácet a zkrátila se také celková délka hrazeného pobytu v lázních. Největším terčem kritiky se stalo zrušení vzdělávacích pobytů pro kardiaky a diabetiky.
Španělská vláda zvažuje možnost dát povolení k pobytu těm, kdo si koupí nemovitost alespoň za 160 tisíc eur. To by mělo pomoci rozhýbat španělský realitní trh, který se v posledních letech téměř zhroutil.
Čechům se nechce připlácet si na lázně ze svého. Ročně za tyto služby utratí na půl miliardy korun. To je asi čtyřikrát méně, než v českých lázních nechají všichni cizinci dohromady. Možná to od prvního října změní nový indikační seznam, kvůli kterému řada pacientů přijde o lázně hrazené zdravotní pojišťovnou.
Hlavní ruský vyšetřovatel Alexandr Bastrykin je terčem kritiky kvůli někdejšímu podnikání a pobytu v Česku. Na to, že jeden z nejvýše postavených ruských úředníků v rozporu s ruským zákonem až donedávna vlastnil firmu v České republice, upozornil opoziční politik Alexej Navalnyj.
Poslance dnes zřejmě čeká další debata o zákazu pobytu za vybrané přestupky. Novelu, jejíž hlavní autorkou je chomutovská exprimátorka za ODS Ivana Řápková vetoval prezident republiky. Podle Václava Klause byl zákon od svého počátku předmětem sporů, a to nejen, jak napsal prezident, pro svůj zjevný populismus a politickou účelovost, ale i pro svoji nedomyšlenost, snadnou zneužitelnost i možnou protiústavnost.
Za vybrané přestupky by jejich pachatelé mohli dostat až tříměsíční zákaz pobytu. Sněmovna schválila novelu zákona, která to radnicím umožní. Sankce by se nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt. Normu teď posoudí senátoři.
Nepoučitelní pachatelé přestupků by mohli z obce zmizet až na tři měsíce. Umožnit to má novela přestupkového zákona, o které dnes bude naposled hlasovat sněmovna.
Na programu jednání Senátu jsou návrh zakazující pobyt v obcích za přestupky a také zákon o trestní odpovědnosti firem. Předlohy z dílny ODS však ČSSD podpořit nehodlá.
Poslanecká sněmovna dnes bude také rozhodovat o zpřísnění podmínek pro pobyt i práci cizinců v České republice. Vládní novela cizineckého zákona mimo jiné zavádí spoluzodpovědnost firem za zaměstnané cizince či takzvanou modrou kartu. K vládní předloze by poslanci chtěli přidat některé změny.
Přesnou výši regulačních poplatků za pobyt v nemocnici se dozvíme zřejmě až v příštím roce. Současných 60 korun za jeden den by se podle představ ministerstva zdravotnictví mělo navýšit na 100.
Vláda chce vzdělané cizince lákat takzvanými modrými kartami. Určené jsou pro odborníky, kteří do Česka přicházejí ze zemí mimo Evropskou unii. Počítá s tím novela pobytového zákona, kterou dnes projedná vláda.
Mexičtí přistěhovalci v Arizoně čelí diskriminaci. Při návštěvě Bílého domu to prohlásil mexický prezident Felipe Calderón. Kritizoval nový zákon pohraničního státu, který umožňuje policistům kontrolovat kohokoli pro podezření, že je v zemi nezákonně.
Pomoc při výběru letního tábora pro děti opět nabízí občanské sdružení Pionýr. Pořádá již šestý ročník informační kampaně zvané Opravdu dobrý tábor, která má rodičům pomoct zorientovat se v nabídce pobytů a rozpoznat ty kvalitní od méně spolehlivých.
Co s nepřizpůsobivými sousedy? To je téma jednání mezi představiteli bytových družstev, zástupců ministra vnitra a ministra pro lidská práva Michaela Kocába.
Policie při razii na pražském tržišti v Kolbenově ulici zadržela 60 cizinců bez platného dokladu totožnosti. Zhruba hodinová akce měla za úkol prověřit cizí státní příslušníky, a případně mezi nimi najít i jména z registru celostátně hledaných osob.