Podle dat amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí u těhotných nakažených variantou delta vzrostl počet mrtvých narozených dětí o 400 procent. Lékař Jiří Vojtěch proto doporučuje očkování.
Smyslem projektu není vytvářet alternativu k lidské děloze, ale překlenout kritické období vývoje plodu před 22. týdnem. Šance na záchranu takových dětí se v současnosti pohybuje okolo deseti procent.
Lékaři v pražském Ústavu pro péči pro matku a dítě v Podolí zachránili díky unikátní metodě jedno z dvojčat v děloze matky. Druhý z plodů nebyl životaschopný, neměl vyvinuté srdce ani hlavu, přesto tomu zdravému bral výživu. Porodníci ho proto odstranili metodou takzvané destrukce nádorů. Pracovníci Centra fetální medicíny tak poprvé úspěšně použili metodu vyvinutou v belgické Lovani.
Mezi nejznámější vyšetření, která mají odhalit riziko genetických vad u nenarozených dětí, patří odběr plodové vody. Nahradit by ho v budoucnu mohla nová neinvazivní metoda zvaná Prenascan, která existuje od roku 2012 a je založená na diagnostice krve matky. Prenascan umí už i v Plzeňském kraji, nabízí ho společnost Genetika Plzeň. Testy krve provádějí zatím jen dvě laboratoře na světě.