Hra Wordle nabízela uživatelům odlišné tajenky, autoři se chtěli vyhnout kontroverzním pojmům

Možná hrajete internetovou hru se slovy Wordle. Pokud ano a porovnáváte své slovo s přáteli, mohli jste narazit na zajímavý paradox, že každý z vás řešil jinou hádanku. Důvodem přitom podle autorů hry byl lidský zásah spolu s technickou závadou.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliony uživatelů internetu se od přelomu roku baví slovní hrou s názvem Wordle. Teď se ale obávají, že o jednoduchou hru, která připomíná „šibenici“, zanedlouho přijdou

Miliony uživatelů internetu se od přelomu roku baví slovní hrou s názvem Wordle. Teď se ale obávají, že o jednoduchou hru, která připomíná „šibenici“, zanedlouho přijdou | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Ve hře Wordle je vcelku důležité, že všichni hádají stejné slovo, protože hráči rádi porovnávají své výsledky. Cílem hry je uhodnout na šest pokusů tajenku - pětipísmenné slovo, které je pro daný den pro všechny stejné. Nebo alespoň dosud bylo.

Blíží se konec populární hry zdarma? Wordle koupil The New York Times a zvažuje zpoplatnění

Číst článek

Hádání funguje podobně jako známá šibenice nebo klasická hra Logik. Hráč zadá platné pětipísmenné anglické slovo, hra mu v něm pak vyznačí, která písmena použil správně, popřípadě jsou-li i na správném místě. Hra končí, pokud hráč tajenku uhodne, nebo pokud vyplýtvá šest pokusů.

Nyní se ale hádané slovo lišilo. Důvodem přitom byla kombinace lidského zásahu a technické chyby. Jedním ze slov, které mělo teď být tajenkou, bylo anglické slovo „fetus“, tedy lidský plod.

Jenže vzhledem k nedávným informacím o možném omezení dostupnosti potratů ve Spojených státech se noviny New York Times, které Wordle provozují, rozhodly tajenku změnit. Autoři nechtěli, aby tajenka příliš kopírovala aktuální události. Kvůli technické chybě se to ale projevilo jen u části uživatelů.

Se změnami tajenek už měli autoři této hry potíže. Podobná situace nastala v březnu, kdy noviny nařídily odstranění některých slov, která mohou být považována za kontroverzní (jako například otrok, anglicky slave). I tehdy z tohoto důvodu byla tajenka odlišná.

Tomáš Havlín, luc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme