Šetrnější vyšetření vrozených vad bez odběru plodové vody umí i v Plzni

Mezi nejznámější vyšetření, která mají odhalit riziko genetických vad u nenarozených dětí, patří odběr plodové vody. Nahradit by ho v budoucnu mohla nová neinvazivní metoda zvaná Prenascan, která existuje od roku 2012 a je založená na diagnostice krve matky. Prenascan umí už i v Plzeňském kraji, nabízí ho společnost Genetika Plzeň. Testy krve provádějí zatím jen dvě laboratoře na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Genetickým analýzám připisujeme mnohdy větší význam, než jaký skutečně mají

Genetickým analýzám připisujeme mnohdy větší význam, než jaký skutečně mají | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle ředitele společnosti Genetika Plzeň Petra Lošana novému vyšetření předchází ultrazvuk. Vyšetření je možné, jakmile plod měří od hlavy k zadečku minimálně 45 milimetrů.

„Měří se vrstvička tekutiny, která je nahromaděná u plodu za krčkem. Kromě toho se ještě sleduje, jestli vidíme zárodek nosní kosti. Protože plod, který by měl Downův syndrom, tak drtivá většina z nich zárodek nosní kosti nebude mít vidět,“ řekl Lošan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o metodě Prenascan natočila redaktorka Martina Klímová.

Prozatím bylo možné odhalit vrozené vady jen ze vzorku plodové vody nebo z buněk placenty. Podle genetika Františka Lošana s tím mají na Plzeňsku zkušenost už od roku 1984.

„V začátcích jsme po amniocentéze hospitalizovali pacientky na lůžku. Riziko potratu se v té době pohybovalo mezi jedním a třemi procenty. V současné době se rizika pohybují kolem půl procenta,“ řekl Lošan.

I malé riziko potratu však některé nastávající matky straší. Patří mezi ně i devětatřicetiletá paní Jaroslava z Plzně, která se rozhodla ověřit zdraví svého budoucího dítěte novou metodou.

„Rozhodně kvůli tomu riziku, že to je neinvazivní zákrok a má to stejně vypovídací hodnotu jako odběr plodové vody, kdy hrozí riziko potratu nebo poškození plodu,“ řekla.

Některé vady metoda neodhalí

Po ultrazvuku si paní Jaroslava mohla částečně vydechnout. Tím však podle Petra Lošana vyšetřování ještě nekončí. Bude následovat odběr krve. Výsledek testů se budoucí matka dozví zhruba za 14 dní.

Úspěšnost Prenascanu je více než 99 procent. Ovšem i nová metoda má podle Petra Lošana své nedostatky.

„Ten test zatím nehradí pojišťovna a vylučujeme nečastější příčiny Downova, Edwardsova a Patauova syndromu, ale existuje ještě celá řada jiných chromozových abnormalit, které bohužel tento test neumí najít, oproti vyšetření ze vzorků plodové vody nebo ze vzorků z placenty,“ dodal Lošan.

Izolace DNA nenarozeného dítěte z krve matky přesto znamená podle genetiků začátek nové éry. V budoucnu by se mohlo testování rozšířit i o další vrozené vady.

Martina Klímová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme