„Letos, kdo v prosinci přijde, tak vypálí. Dřív to bylo tak, že kdo se v září nenahlásil, tak v prosinci už místo nebylo,“ říká Václav Caletka, majitel pálenice.
„Přišla jsem vypálit ryngli a meruňku,“ hlásí paní Ludmila ze Starého Města na Moravě. „To víte, že jsem přemýšlela vypálit, nevypálit. Ale bylo mi líto těch rynglí, co jsem zalévala. Takže vypálit.“
V pálenicích na Přerovsku začíná v těchto dnech hlavní sezóna. Zpracovávají totiž kvas z třešní a višní. Toto ovoce se sbírá nejpracněji, hotová pálenka prý ale patří k těm nejlepším.
Pálenice na jižní Moravě už vypálily první litry kořalky. Zatím se v kotlích zpracovávají hlavně třešně. Letošní sezonu ale provozovatelé pálenic zatím nevidí příliš růžově.
Sezona v pálenicích je v plném proudu. Letošní horké léto urychlilo nejen zrání ovoce, ale i kvasu. Ovoce má díky slunci dostatek cukru, dobře kvasí a je lepší i lihovitost.
Drtivá většina z asi 450 tuzemských pěstitelských pálenic už jede na plný výkon. Nejvíce se momentálně pálí meruňky nebo mirabelky, hlavní čas švestek přijde až na konci září. Především u meruněk byla letos úroda nadprůměrná.
V pálenicích už plní první lahve destiláty z raného ovoce, nejčastěji třešní, jahod nebo rybízu. Horké dny v posledních dnech ovlivňují zrání nejen ovoce, ale také kvasu. Ten obvykle potřebuje čtyři až šest týdnů, pokud ho majitel skladuje venku, může kvas dozrát už za dva týdny.
Pěstitelské pálenice na jižní Moravě už jedou na plné obrátky. V destilačních zařízeních se na kořalku mění kvas z třešní, višní a také z meruněk. Letošní úrodu ovoce lidé i provozovatelé pálenic hodnotí jako dobrou.
Pěstitelské pálenice loni vyrobily téměř osm milionů litrů čistého alkoholu, což bylo nejvíce v historii. Jejich výroba se trvale zvyšuje a roste také počet pálenic. Podle prezidenta Unie destilatérů České republiky Václava Šitnera letos pálenice vypálí ještě více alkoholu než loni, protože roste úroveň pálení i kvalita ovoce, které zákazníci do pálenic přivážejí.
Provozovatelé palíren na Vysočině jsou zavaleni metráky ovoce. Lidé využívají toho, že pěstitelské pálenice jsou v současné době jedinou cestou, jak získat legální alkohol.
Podzim patří pálenicím, protože kořalka připravená z vlastního ovoce chutná prostě jinak. Tentokrát se ovšem v pálenicích nemluví jenom o dobré úrodě a vysoké spotřební dani na alkohol, ale také o ostravském případu otravy metylem. Paliči a pěstitelé se shodují, že v solidní pálenici se nic takového nemůže stát.
Palírny v Olomouckém kraji zahajují sezonu a zatím si nemohou stěžovat na nedostatek zákazníků. I když se letos podle zemědělců příliš neurodilo, ovoce na výrobu pálenky je dost. V pálenici ve Velkém Týnci na střední Moravě právě teď zpracovávají třešně, meruňky i raná jablka.
Po hubených letech tento rok zažívají pěstitelské pálenice po celé jižní Moravě dobrou sezónu. Ovoce se urodilo dost a zájem lidí o výrobu kořalky je velký. Pálenice tak jedou na plné obrátky. Například i v Újezdu u Boskovic.