„Připravujeme se na avizovanou vlnu ochlazení. Budeme aplikovat přípravek na přírodní bázi, která zvedne přirozenou odolnost rostliny a dodá jí aktivní látky,“ uvádí vedoucí libinských sadů.
Protože je letošní vegetace ovocných stromů až o měsíc urychlená, mrazy mohou ohrozit všechny ovocné druhy včetně hlavního druhu jabloní, uvedl předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.
Program Copernicus uvádí, že letošní únor byl celosvětově nejteplejším měsícem v historii měření. „Z druhů, které běžně pěstujeme, již kvete ten nejranější, což jsou meruňky,“ říká Martin Ludvík.
V České republice začalo podle zástupců Ovocnářské unie významnější snižování sadů v roce 2014 po zavedení embarga Ruska na dovoz ovoce a zeleniny z Evropské unie.
Ovocné sady v Lednici na Břeclavsku se mohou pyšnit největším meruňkovým genofondem ve střední Evropě. Právě zde vědci z Mendelovy univerzity šlechtí odrůdy, které by byly odolné a zároveň chutné.
Dotace na obnovu ovocných sadů i jejich závlahu prošetřuje už více než rok a půl Evropská komise. Peníze byly totiž určené pro malé farmáře, jenže v Česku si na ně sáhly i velkopodniky.
Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se budou teploty v noci pohybovat mezi plus dvěma až minus dvěma stupni, v údolích mohou klesnout až na minus čtyři stupně Celsia.
Šest milionů korun. Tuto částku získala na ovocnářských dotacích pro nejmenší farmáře dvojice podniků z koncernu Úsovsko, který řídí exministr zemědělství za ANO Jiří Milek.
„Nastala paradoxní situace, kdy na mnoha stanicích byl 1. duben nejchladnějším dnem za celou uplynulou zimu,“ řekl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
K Jiřímu Vojíkovi, ovocnáři z Litoměřicka, jsou zvyklí jezdit pro šťavnatá jablka lidé z širokého okolí. Jenže letos po dlouhé době nemá, co by jim nabídl: sklidil totiž jen pětinu toho co loni.
Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je Andera. Rozhodla o tom tento týden degustace jablek v Holovousích na Jičínsku, kterou pořádal tamní Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský.
Ve Fryštáku má firma ze Slušovic v neoploceném sadu o výměře téměř 9000 metrů čtverečních vysázeno 672 hrušní Williams. Téměř všechny stromy byly letos plně obsypané hruškami.
Nadprůměrně teplá zima, před týdnem pak razantní ochlazení. Netypický průběh zimy trápil zatím například vlekaře, ale například pro zemědělce nepředstavuje větší problém. Naopak například ovocnářům usnadňovalo teplé počasí prostřihávání stromů. Jak se bude dařit zemědělcům, ukáže až jaro. Tehdy bude například jasné, jestli holomrazy poškodily ozimy.
Na jižní Moravě ubývá ovocných sadů. Plocha půdy pro pěstování broskví, višní nebo třeba meruněk se oproti loňsku snížila o pětinu. Jedná se přitom o dlouhodobý trend.