Staré odrůdy ovocných stromů se vracejí do Krkonoš. Na horách se objevují třešně nebo jabloně
Správa Krkonošského národního parku vrací do krajiny nejvyšších českých hor ovocné sady. Objevují se v nich třeba nové třešně nebo jabloně. Národní park je sází i na soukromých pozemcích.
Nejvýše položený sad v republice byl na Končinách nad Jabloncem nad Jizerou. I do takových výšek šly úžasné sady s úžasnými odrůdami. Všechno se tam nyní vrací.
„Ve spolupráci s Výzkumným a šlechtitelským ústavem v Holovousích vybíráme zejména staré a krajové odrůdy,“ popisuje pro Český rozhlas Hradec Králové odborník správy parku Jakub Fišera.
„Například k obnově staré třešňovky v Horním Maršově byly nové stromky dosázeny a ponechány i ty staré. Protože takový extenzivní sad svojí rozvolněností připomíná přechod mezi lesem a lučním ekosystémem. A vzniká nám zajímavý lesostepní charakter krajiny.“
Podle Fišery v krajině vždy byly velké ovocné stromy. Právě v ochranném pásmu národního parku mají svůj velký význam.
„V letošním roce jsme spolupracovali s Okrašlovacím spolkem z Vrchlabí a doplnili jsme aleje. A abych si zažil vše, co káže papír, tak několik jabloní prošlo i mýma rukama. A budou třeba jednou sloužit mým vnoučatům,“ přidává.
Dílo zkázy bylo dokonáno. Mrazy zničily letošní úrodu meruněk v hodnotě 50 až 80 milionů korun
Číst článek
Starých ovocných stromů v krajině ubývá, a proto v průběhu letošního podzimu Správa Krkonošského národního parku úspěšně pokračovala v podpoře výsadeb ovocných stromů do naší krajiny. V ochranném pásmu národního parku došlo k obnově extenzivního sadu ve Vítkovicích a k doplnění alejí v okolí města Vrchlabí.
Vysázeno bylo 50 perspektivních mladých stromků zejména jabloní, ale též hrušní, slivoní či třešní. Nové stromky budou mít vedle produkce chutných plodů i funkci záložní populace genofondu starých ovocných odrůd, které využívali naši předci už za první republiky.
Extenzivní ovocné sady a aleje v naší krajině mají významnou roli pro druhy živočichů a rostlin vyhledávající biotopy lesostepního charakteru, dotvářejí krajinný ráz a neméně důležitá je i jejich kulturní hodnota a rekreační využití.