Stadion Santiago Bernabéu v Madridu prošel rozsáhlou rekonstrukcí a letos v létě hostí mnoho koncertů. Obyvatelé okolí stadionu ale nemají z koncertů takovou radost jako fanoušci.
Praha 1 chce omezit vjezd autům kvůli hluku v centru města mezi Revoluční a Pařížskou ulicí. V oblasti je řada nočních podniků a objevily se případy, kdy tam turisté v noci vjeli auty a rušili místní.
Akci během soboty opustila více než polovina návštěvníků. Podle Lenky Sladkovské, starostky obce Ješetice, pod kterou Hlaváčkova Lhota spadá, je situace velmi nepříjemná.
Praha||Tomáš Pancíř, nkr|Zprávy z domova|dvacet minut radiožurnálu
Dodržování nočního klidu a zákaz alkoholu v některých ulicích chce noční starosta Jan Štern dostat do povědomí zahraničních turistů pomocí letáků. Pravomoci jsou podle něj ale omezené.
Důvodů, proč problémy s rušením nočního klidu přetrvávají, je víc. Jednak je to dlouhodobě budovaná image Prahy jako místa, kam se jezdí za levným alkoholem. Jednak je to boj s úředním šimlem.
Bary a noční podniky na pražském Starém Městě by v příštím roce mohly tratit několik tisíc korun týdně. Praha 1 uvažuje o nové vyhlášce, která by omezila otevírací dobu do 22 hodin. Reaguje tím na stížnosti obyvatel, kterým vadí hluk v ulicích. Ti sepsali petici, kterou podepsalo 330 lidí.
Centrem české metropole vede nová a stále oblíbenější turistická trasa. Říká se jí pivní stezka a lidé na ni provozují takzvaný crawling. To znamená, že úzkými dlážděnými uličkami starého města táhnou desítky zahraničních turistů a testují nejenom kvalitu českého piva, ale veškerého alkoholu. Špatné spaní z toho mají obyvatelé postižených ulic hlavně v noci.
Někteří chalupáři ze Staré Živohoště označují letní sezonu za utrpení. Naproti nim přes vodu je totiž rekreační oblast s mnoha hospodami a diskotékami, odkud se každý víkend po řece nese hlasitá hudba a hluk. Do Živohoště často vyjíždí policie, problém ale vyřešit nemůže.
Některým městům v létě bolestně chybí vyhláška o nočním klidu. Stížnosti lidí na hluk z restauračních zahrádek se množí na radnicích, v noci drnčí telefony na ústřednách strážníků. Trpělivost dochází i vedení padesátitisícové Jihlavy. Tam volá s touhou po spánku policisty i několik lidí za noc.
Restaurace v Česku se s příchodem teplých dnů potýkají s každoročním náporem zákazníků, někde ale o noční život očividně příliš nestojí. V Bruntále například platí od jara vyhláška omezující provoz pohostinských zařízení. Ve všední den začíná zákaz o půlnoci a v pátek a v sobotu ve dvě ráno. Nespokojení majitelé podniků i jejich hosté proto sepsali petici. Mají prý už stovky podpisů. Vedení města ale tlaku zatím odolává.
Známý brněnský hudební klub Fléda bojuje o svou existenci. Radniční vyhláška o rušení nočního klidu má zamezit produkci po 22. hodině a o víkendech. To by podle příznivců klubu znamenalo jeho konec. Petici na podporu Flédy podepsalo více než 10 tisíc lidí.