Bruntál bojuje proti rušení nočního klidu. Bary musí zavírat o půlnoci

Restaurace v Česku se s příchodem teplých dnů potýkají s každoročním náporem zákazníků, někde ale o noční život očividně příliš nestojí. V Bruntále například platí od jara vyhláška omezující provoz pohostinských zařízení. Ve všední den začíná zákaz o půlnoci a v pátek a v sobotu ve dvě ráno. Nespokojení majitelé podniků i jejich hosté proto sepsali petici. Mají prý už stovky podpisů. Vedení města ale tlaku zatím odolává.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkoholismus, ilustrační foto

Alkoholismus, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Garann Rose Means

„Snahou zastupitelstva byla především snaha ochránit naše občany před všemi jevy souvisejícími s podáváním alkoholu v nočních pozdních anebo brzkých ranních hodinách,“ přibližuje důvody zákazu starosta Bruntálu Petr Rys. Město prý uvažovalo i o zvýšené činnosti policie, nemá ale k dispozici dostatek hlídek.

Na vandalismus a rušení nočního klidu i veřejného pořádku si podle něj už několik let stěžovali sami obyvatelé. Dodává, že výsledná vyhláška o noční prohibici se neopírá o zkušenosti z jiných měst. Klatovy sice podobnou vyhlášku měly také, posléze ji ale i kvůli stížnostem turistů zrušily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Bruntálu Petr Rys a bývalý majitel bruntálské diskotéky a baru Milan Dubravec zmínili pro a proti nové vyhlášky

Petici proti omezení otevírací doby podepsal také bývalý majitel bruntálské diskotéky a baru Milan Dubravec. „Pokud mi chodí lidé z odpolední o půl jedenácté a já jim ve dvanáct hodin musím říct, že jim nesmím natočit ani pivo, tak je to smutné. A potom lidi chodí a nadávají jak servírkám a číšníkům, tak i potom mně,“ vysvětluje.

Kvůli omezení nočního provozu mu klesly tržby a podnik musel uzavřít. Ztíženou situaci podnikatelů v pohostinství si podle starosty město uvědomuje. „Teď máme za sebou první měsíc provozu, přesněji řečeno měsíc a deset dnů, a na vyhodnocení všech dopadů je podle mě ještě brzy,“ říká Rys.

Vyhodnocení úspěšnosti by mělo následovat nejméně po třech měsících. Starosta se už podle svých slov sešel se signatáři petice a oznámil jim, že zastupitelstvo pak možná prodiskutuje s provozovateli otevírací či zavírací hodinu. Sám ale možné zrušení celé vyhlášky nepředpokládá.

Restrikce, které se netýkají jen provozu pohostinských zařízení, ale i hazardu, už podle něj přinesly první dílčí výsledky.

Názor, že restaurační podniky a bary otevřené do brzkých ranních hodin negativně ovlivňují kvalitu života lidí v okolí, sice Dubravec připouští, myslí si ale, že vyhláška tento problém neřeší.

„Nevidím v tom velký rozdíl, jestli zavřu ve dvě hodiny nebo ve čtyři ráno. Ve dvě hodiny odejdou lidi, tehdy jsou rozjetí a jsou rozpití, tak co udělají? Koupí si flašku někde ve večerce nebo někde tady v hospodě ještě na poslední chvíli a budou tady stejně sedět venku po parcích a budou to řešit venku. A bude vlastně větší hluk venku, než když jsou v uzavřeném prostoru,“ uvažuje.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme