„Důležité je, kolik kávy je automat schopen navážit do jednoho šálku. Pokud jste zvyklí dělat si kafe kolem osmdesáti mililitrů, tak sedm až osm gramů kávy nestačí,“ říká Jiří Sýkora.
V tomhle letním seriálovém hitu, který na začátku října konečně dorazil na český stream, se nezdravé návyky mění podstatně hůř než postup při přípravě domácího pečiva.
Požár v národním parku Českém Švýcarsku je katastrofou pro celý region. Obzvlášť dotčení jsou, ale lidé v pohostinství, kteří se teprve nyní vzmáhají z dvou let covidu.
„Sektor hotelnictví a restaurací má vysoké náklady, na které není žádný příspěvek. Pokud si je posčítáte, tak se blíží až 50 procentům obratu,“ říká rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
Přestože se Írán v těchto týdnech potýká s novou vlnou nákazy koronavirem, zůstávají jeho obyvatelé nesmírně pohostinní. Na svých cestách to poznává expedice Tatra kolem světa 2.
Dobrá gastronomie se začíná rozšiřovat i mimo centrální Prahu. V Dejvicích a Bubenči je opravdu kam zajít, nedávno otevřené podniky jsou opravdové gastropecky.
Devět hostů z deseti bere spropitné jako výraz toho, že bylo vše v pořádku, dvě třetiny ho rozhodně nedávají automaticky, ale až podle toho, zda si ho obsluha zaslouží.
Pivo bez účtenky, členské příspěvky a komorní atmosféra. Tak ve zkratce vypadají tzv. klubové pivnice, které na vesnicích i ve městech nahrazují klasické hospody. Nevztahuje se na ně elektronická evidence tržeb (EET) ani zákaz kouření, který začne platit letos v květnu. Jen Klub labužnických pohodářů má přes 7000 členů sdružených v 62 klubovnách po celém Česku.
Všechny restaurace v České republice by měly být nekuřácké. Poslanci na druhý pokus schválili vládní návrh protikuřáckého zákona. Hospody nebudou smět zřizovat ani oddělené kuřárny. Tabákový kouř by měl úplně zmizet také z barů, vináren nebo kaváren od konce května.
Hygienici letos od ledna do března uskutečnili 4443 kontrol v provozovnách veřejného stravování. Zkontrolovali při nich 4091 podniků, sedm z nich nařídili do odstranění zjištěných závad uzavřít.
Ve Francii se připravuje zákon, který má změnit systém odměňování číšníků a servírek. Týká se to zejména spropitného. Doposud měl obsluhující personál spropitné jako součást platu, nová úprava to má změnit a učinit část odměny závislou na spokojenosti a štědrosti zákazníků.
Restaurace v Česku se s příchodem teplých dnů potýkají s každoročním náporem zákazníků, někde ale o noční život očividně příliš nestojí. V Bruntále například platí od jara vyhláška omezující provoz pohostinských zařízení. Ve všední den začíná zákaz o půlnoci a v pátek a v sobotu ve dvě ráno. Nespokojení majitelé podniků i jejich hosté proto sepsali petici. Mají prý už stovky podpisů. Vedení města ale tlaku zatím odolává.
Víc než polovina tuzemských restauratérů si nepřeje úplný zákaz kouření v jejich podnicích. Považovali by ho dokonce za omezení svobody podnikání. S návrhem na vyloučení cigaret z barů, hospod a restaurací přišel poslanec Boris Šťastný. Podle něj mají na čistý vzduch nárok zaměstnanci zmíněných podniků i jejich návštěvníci. A podobně to vidí i veřejnost. Podle posledních průzkumů podporuje zákaz kouření na 70 procent respondentů. Před čtyřmi lety jich byla polovina.
Na Vysočině a v Jihočeském kraji nejvíc šidí hosty v restauracích. Zjistila to Česká obchodní inspekce při svých lednových kontrolách. Právě v těchto dvou regionech špatně dopadlo devatenáct z pětadvaceti stravovacích zařízení.
V řadě českých restaurací bychom se prý měli mít stále na pozoru. Upozornila na to dnes Česká obchodní inspekce. Nesrovnalosti zjistila při lednové kontrole tří stovek pohostinství. V celé třetině případů buď neseděl účet, nebo bylo ošizené jídlo a pití. Pokuty ale ČOI rozdala malé - celkem asi osmdesát tisíc korun.