Hradní exkancléřka Jana Vohralíková už výhodně na Pražském hradě nebydlí. Serveru Novinky.cz to potvrdila mluvčí Hradu Karolína Blinková. Podle ní chce Hrad její byt nabídnout jinému zaměstnanci.
Na bydlení, jednu ze základních jistot, dáváme stále víc peněz. Svou roli v tom hraje i energetická krize – a opět se ukazuje, že nájemníci patří ke zranitelným skupinám společnosti.
Argentinské hlavní město zažívá boom trhu s nájemním bydlením. Pronajímatelé spěchají s uvedením nemovitostí na trh a nabídka pronájmů v Buenos Aires se zvýšila o více než 170 procent.
„Po celou dobu kontrolovaného období uzavírala NSA smlouvy a objednávky a proplácela faktury a vyplácela dotace, aniž by dodržela postupy upravené v zákoně o finanční kontrole,“ napsali kontroloři.
Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné.
Byt jsme hledali s partnerem. Otázky mířily na náš vztah: jak jsme spolu dlouho, na jak dlouho to vidíme," popisuje pětatřicetiletá Aneta v podcastu Vlna na Radiu Wave.
Ještě nedávno se Česko řadilo k zemím, v nichž se uplatňoval důraz převážně na vlastnické bydlení. A najednou nám politici a developeři vysvětlují, jak to bez většího počtu lidí v nájmech nepůjde.
Podle šetření online deníku Politico je dostupnost bydlení v Praze nejhorší v celé Evropě. Na koupi bytu o rozloze 75 metrů musí člověk s průměrným platem dávat celou výplatu skoro 25 a půl roku.
Státní OKD nechtělo zveřejnit, kolik platí za pozemky pod prodělečným golfovým hřištěm. Server iROZHLAS.cz mohl konečně nahlédnout do nájemních smluv i hospodaření areálu.
Server iROZHLAS.cz zmapoval, od koho si stát najímá pozemky, na němž je golfové hřiště. Kromě dominantního vlastníka miliardáře Zdeňka Bakaly jde ještě o malý pozemek karvinského podnikatele a stát.
Ježíškova vnoučata se spojila s Nadačním fondem Příběhy a společnými silami kupují dvěma stovkám seniorům v tíživé situaci čerstvé potraviny a věci, které by si jinak nemohli dovolit.
Firma nechce odpovědět na novinářské dotazy ohledně ceny, za jakou si pronajímá pozemky pod svým golfovým hřištěm. Podle dřívějších informací bývalého vedení má jít o miliony ročně.
„Chtěl bych, abychom daňové zvýhodnění rodin s více dětmi realizovali ještě do konce volebního období. Ostatně je to priorita, kterou máme ve společném programovém prohlášení vlády,“ říká Jurečka.
Novela zákona upravující podmínky podnikání v oblasti cestovního ruchu počítá s tím, že místa pro krátkodobé ubytování se nově budou muset registrovat u úřadů a hlásit elektronicky údaje o hostech.
Jde o profese, kde se dlouho protest proti pracovním podmínkám moc nenosil, protože se předpokládalo, že je lidé vykonávají z přesvědčení a nadšení pro věc.
35:54
Praha||Aneta Martínková, Hana Řičicová|Společnost|PODCAST VLNA
„Legislativa tu není udělaná úplně špatně a nájemníci i pronajímatelé si jsou rovni. Praxe je ale taková, že za kratší stranu provazu tahají nájemníci,“ upozorňuje sociolog Tomáš Hoření Samec.
Vysokoškoláci už se začínají poohlížet po pronájmech na nový semestr. Studentských bytů je sice podle realitních webů víc než loni, ceny ale meziročně vzrostly někde i více než o deset procent.
„Myslím, že ani ruská strana v tuto chvíli nejeví jakoukoliv známku ochoty se bavit o nějakém uklidnění vztahů v těch technických oblastech,“ říká Tomáš Petříček v rozhovoru pro Radiožurnál.
Nejde však pouze o pozemky v hlavním městě, Rusko využívá parcely i v jiných částech republiky. Například v Pyskočelích nebo Brně. Seznam parcel získal Český rozhlas podle informačního zákona.
Platit zhruba 40 korun za metr čtvereční obytné plochy je příliš málo, tvrdí například starostové Oseku nebo Újezdečku na Teplicku. Zdražit plánují na 85 korun. Podobně jsou na tom i jinde.
Podpora se bude skládat ze dvou částí dotace do maximální výše 25 procent a výhodného úvěru. Celkem může dosáhnout až 90 procent nákladů. Vzniknout by mělo kolem 300 nových nájemních bytů.
Až 40 procent Čechů plánuje letos v létě vynechat z finančních důvodů dovolenou v zahraničí, píše o tom Mf Dnes. Stejnou, nebo dražší dovolenou než loni si bude moct dovolit jen asi třetina Čechů.
Obchodní centra plánují zvýšit nájmy kamenným obchodům, píšou Hospodářské noviny. A stát vybírá podle deníku E15 stále víc peněz na dani z přidané hodnoty. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Přibývá samoživitelů, kteří kvůli zdražování nemají dost peněz na nájem, dražší energie nebo potraviny. I kvůli tomu jsou ochotnější řešit to, že jim bývalý partner neposílá výživné.