Soudní drama Saint Omer se dotýká kulturních rozdílů a předsudků. Jak vznikal film inspirovaný případem matky, která zavraždila vlastní dítě, popisují pro Radiožurnál hlavní herecké představitelky.
Živnou půdou pro klimatické mýty je podle sociologa Vojtěcha Pecky to, že vědci sice umějí budoucí vývoj člověkem způsobené změny klimatu modelovat, konkrétní dopady mohou ale mít různou podobu.
V Evropě máme zvířata, která pocházejí z laboratoří nebo i z domácích podmínek, nesou si velmi těžká traumata, se kterými se snažíme pracovat, nelámat nad nimi hůl, říká zooložka z ostravské zoo.
„Velká část z toho, co se říká o jídle, je přinejmenším zavádějící, přinejhorším se pak jedná přímo o lži, které jsou často zdraví nebezpečné,“ píše ve své knize oceňovaný britský vědec Tim Spector.
Před třiceti lety – v létě 1992 – začalo dělení Československa. „Myslím, že to svým způsobem bylo tehdy nutné,“ hodnotí historik Michal Stehlík, spoluautor podcastu Přepište dějiny.
Mýtem je například moment, kdy parašutista Josef Valčík ve chvíli, kdy se Heydrichův mercedes přiblížil k osudovému místu vybranému pro útok, měl dát Kubišovi a Gabčíkovi signál odrazem v zrcátku.
„Byli mocným řádem a tím si vysloužili nepřátelství, byli pro ostatní solí v očích. Problémem všech mýtů je, že se opakuje to, co už bylo opakováno, a nikdo se nezabývá tím, jak to mohlo být“.
Sbírka sloupků začíná trefně od vejce neboli ab ovo. A dál pokračuje přes titulní Achillovu patu, gordický uzel, lakonickou mluvu či dělání s grácií až po žabomyší válku.
O adaptování známé městské legendy z druhé světové války i o dnes moderních komiksových vesmírech mluvili ve vysílání Českého rozhlasu Plus scenárista Petr Macek a kreslíř Petr Kopl.
Bývalý šéf Ústavu mezinárodních vztahů mluvil v Českém rozhlasu Plus o propojení politiky a teologie, kterou se v pozdějším věku rozhodl studovat, ale i české politice a pozici levice v Evropě.
Stoupenci i protivníci evropského projektu sjednocení v jeho pohledu věří v bájný výmysl „moudrého národa“. V tomto podání mají evropské národní státy dlouhou a bohatou historii.
„Lidé rádi věří nejen pohádkám, ale i fascinujícím věcem, což znám, protože jsem také věřil spoustě věcí, které se teď snažím rozbíjet,“ říká „tak trochu jiný“ youtuber.
Pythagorova věta má 24 slov, desatero božích přikázání 179, americká deklarace nezávislosti obsahuje 1300 a unijní vyhláška o prodeji zelí má 26 911 slov. To je jedna z verzí vtipu, který poukazuje na byrokratickou přebujelost osmadvacítky. Teď je velmi populární mezi Brity, kteří budou v červnu rozhodovat v referendu o tom, jestli jejich země v Evropské unii zůstane.
Některé výrobky z obilovin Češi přestávají jíst. Podle Svazu průmyslových mlýnů za to může v řadě případů obava z lepku. Bílkovina, která může způsobit alergii nebo přerůst až v celoživotní nesnášenlivost, takzvanou celiakii, je podle svazu opředena řadou mýtů.