Přesně před 35 lety vystoupil tehdejší šéf komunistů Jakeš s projevem v Červeném Hrádku. Původně tajný proslov unikl na veřejnost a některé jeho části, zejména věta o „kůlu v plotě“, poté zlidověly.
„Pokud by se v trestním stíhání obviněného Štrougala za těchto podmínek pokračovalo, v podstatě by v něm figuroval jen jako objekt,“ zdůvodňuje žalobce v usnesení, které má iROZHLAS.cz k dispozici.
Text poučení byl masově šířen. Vyšel jako příloha deníku Rudé právo nebo jako samostatná brožura ve vysokém nákladu. Několik debat s nejvyššími členy rady odvysílal také Československý rozhlas.
Policisté Jakeše a další komunistické pohlaváry stíhali za zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích.
Obvodní státní zastupitelství ve středu ukončilo trestní stíhání tří komunistických pohlavárů. Miloš Jakeš zemřel, u Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara posudky prokázaly duševní nemoc.
Trestní stíhání zahájil loni policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Kladl jim za vinu zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na hranicích.
Zemřel někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Komunistickému politikovi by bylo v srpnu 98 let. Jakeš byl jedním ze symbolů konce komunistického režimu v bývalém Československu.
„U lidí, kterým je přes 90 let, už ten trest ztrácí význam,“ doplnil prezident. „Poslat je do vězení znamená odsoudit je k smrti,“ podotkl. Podivil se také, že obvinění přišlo až 30 let po revoluci.
Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu trojici viní z toho, že zneužila své pravomoci, když nezabránila střelbě na lidi, kteří se pokoušeli opustit Československo.
Po 29 letech od 17. listopadu 1989 už může zlomové okamžiky našich dějin hodnotit i historik, myslí si Jiří Suk z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, který byl hostem pořadu Interview Plus.
I když festival Ji.hlava už skončil, vybrané snímky se objeví znovu v promítacích sálech. Diváci se mohou těšit například na událost festivalu snímek režiséra Pavla Křemena Milda.
Ve středu večer bude mít světovou premiéru na festivalu v Jihlavě snímek Milda, který dostane skoro třicet let po pádu komunismu na plátna kin posledního generálního tajemníka KSČ Milouše Jakeše.
Platforma evropské paměti a svědomí podala k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně trestní oznámení na poslední žijící členy vedení KSČ za zabíjení na hranicích komunistického státu.
Nejvyšším představitelům Komunistické strany Československa hrozí v Německu až doživotí za zabití pěti německých občanů na československých hranicích. Řekl to advokát Konrad Menz.
Případnému trestnímu stíhání bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše, někdejšího československého premiéra Lubomíra Štrougala a expředsedy tehdejší slovenské vlády Petera Colotky v Německu nijak nebrání jejich české občanství. Pokud jsou dány podmínky pro stíhání podle německého práva, není důvod, proč by se nemohlo uskutečnit, uvedlo v pondělí české ministerstvo spravedlnosti. Muži čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých emigrantů na hranicích.
Kulturní dům v Červeném Hrádku u Plzně se dostal do povědomí hlavně v roce 1989. V červenci v něm vystoupil generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Ve svém legendárním projevu tehdy mimo jiné kritizoval umělce podepsané pod peticí Několik vět, která žádala společenské změny. V chátrajícím objektu by se v budoucnu mohli potkávat předškoláci a senioři.