Pomoc druhým jako každodenní chléb. Hasič, medička a parasportovkyně. Tři příběhy roku 2024. Tři lidé, kteří mají jedno společné – obětují svůj čas ve prospěch cizích lidí.
„Když si získáte něčí důvěru a on se otevře, tak je to skvělé. Některé příběhy, které nám vyprávějí, jsou fascinující,“ popsala Eliška Mocková v seriálu Narozeni do svobody.
Díky spolupráci s organizací Sola Pomáhá rozdávají medici na ulici také balíčky s nejnutnějšími hygienickými potřebami pro ženy. V Praze na Vltavské jsou medici vždy v úterý od půl osmé večer.
Studenti medicíny mají od letního semestru profesní komunikaci povinnou. Do komunikace je zasvěcuje Šárka Tomová, která se tímto tématem dlouhodobě zabývá.
Lékařské fakulty prý od akademického roku 2019/20 o 15 procent navýšily počet studentů, z nichž první jsou tedy nyní ve čtvrtém ročníku, a absolventů tak bude v blízké budoucnosti přibývat.
„O návratu do Běloruska lze uvažovat jen za podmínek, že se tamní situace změní, jinak to nemá smysl. Po letošním únoru je ale otázkou, jestli se vůbec něco plánovat dá," říkají běloruští medici.
U anatomického ústavu v pražském Motole roste lípa, medici jí říkají Strom života. Připomínat má všechny, kteří se rozhodli darovat svá těla pro akademické účely. Takových dárců je ale málo.
Studenti medicíny kvůli malému počtu učitelů nemají dostatek praxe, dočtete se v Mf Dnes. A podle Lidových novin chystaná reforma vysokoškolské přípravy pedagogů by měla zvýšit prestiž této profese.
Čas, který mladí lékaři strávili na covidáriích, by se jim měl promítnout i do vzdělávání. Polovinu doby si totiž budou moct započítat do povinné odborné praxe.
Simulační centrum zabere dvě podlaží. „Velkou část pokrývá urgentní příjem, ARO, JIP. Budeme mít i torzo sanitního vozu, takže bude možnost nasimulovat nehodu," popisuje technička Procházková.
„Od včerejška (neděle) komunikujeme s ministerstvem financí, aby pardon nastavili tak, abychom se s odvody mohli připojit. Sami o sobě bez změny zákona odvody odpustit nemůžeme,“ uvedla Maláčová.
Doporučený postup ministerstva zdravotnictví, kterým se kraje do prosince řídily, nepovažoval náhradu za výkon pracovní povinnosti za mzdu nebo plat. Studenti tak nemuseli daně ani pojistné odvádět.
Koronavirová krize už měsíce naplno zaměstnává zdravotníky, ale i sociální a pečovatelské profese. Ve Vinohradské 12 vyprávějí svůj příběh čtyři dobrovolníci, kteří se jim vydali na pomoc.
„Blíží se zkouškové období a vzdělání nesmí jít stranou. Dotčení studenti jsou nyní vystaveni komplikované situaci v souvislosti s plněním studijních povinností,“ míní rektor Masarykovy univerzity.
„Odběr vypadá hrozivě, ale jsou lidé, kteří dokonce říkají, že to bylo příjemné. Že jsme jim v uvozovkách hezky protáhli nosní dírky,“ říká pro Český rozhlas Hradec Králově medička Dominika Kalenská
Čtvrťáci a páťáci z lékařských fakult se mají zapojit do boje proti koronaviru. Někteří však stále netuší, jak skloubí pomoc nemocnicím v místě trvalého bydliště se školou.
„Jsme v situaci poměrně intenzivního růstu. Proto je zřejmé, že musíme v pátek přijmout opatření, která budou už zásadnějšího rázu. Musí vést k tomu, abychom křivku oploštili,“ uvedl Prymula.
„Když jsem byla na pohovoru, tak se mě zeptali, zda beru antikoncepci, protože nechtějí další lékařku, která odejde na 10 let na mateřskou,“ svěřila se v dotazníku jedna z lékařek.
Život lidí bez domova komplikují různá onemocnění, oslabená imunita a především zhoršená hygiena. Pomáhají jim studenti lékařských fakult, s dobrovolníky jsme strávili jeden jejich pracovní den.
Týdeník Ekonom si v posledních letech všímá úspěšnějších odborářů. Kvůli změně způsobu života jsou medici méně zruční než v minulosti, všímá si Mf Dnes. Více si přečtěte v přehledu tisku Radiožurnálu.