Soud odůvodnil zastavení stíhání tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.
Čtyři nově obvinění byli v době trestného činu spojení přímo s celní správou. Žalobci je viní z přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele.
Olomoucký soud v úterý zamítl návrh státního zástupce na zabrání věcí spjatých s hlavní větví takzvané lihové mafie. Šlo o tři sklady, ve kterých byl skladován nelegální líh.
„Důvod ke zrušení dovoláním napadených rozhodnutí nevyvstal ani z hlediska námitek skutkového charakteru, neboť tvrzený extrémní nesoulad tato rozhodnutí nezatěžuje,“ stojí v rozhodnutí.
V žádosti o podmínečné propuštění Březina uváděl, že upřímně lituje své majetkové trestné činnosti a toho, že způsobil stíhání příbuzných, rozpad vlastní rodiny, stejně jako rodin dalších odsouzených.
Březina od zadržení v říjnu 2012 do ledna 2014 podle rozsudku nabídl z vazby pět až deset milionů korun ostravskému kriminalistovi za to, že z trestního spisu vyřadí klíčové důkazy.
Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval uložit jednasedmdesátileté Březinové trest okolo pěti let vězení. Nižší nepodmíněný trest žádal i pro devětašedesátiletého Dospivu.
Před krajským soudem v Olomouci stanuli Petr a Pavel Hemžští, kteří měli odebírat líh od Radka Březiny. Podle spisu způsobili škodu na daních ve výši 88 milionů korun.
„Nebylo to ovlivnění několika svědků, docházelo k tomu v masivním měřítku. Ke skutečnému ovlivnění došlo k více než deseti případech, byli školeni, že mají vypovídat křivě,“ popsal Radek Březina.
Ministři zemědělství České republiky a Polska se dohodli na opatřeních, která by měla uklidnit české spotřebitele, dát šanci vydělat poctivým polským zemědělcům a vše v souladu s unijními pravidly.
Březina byl odsouzen k trestu vězení 3,5 roku, ve vězení včetně vazby strávil zhruba 2,5 roku. Pomohl jako spolupracující obviněný rozkrýt takzvanou lihovou mafii.
Důvodem zastavení části případu je neúčelnost stíhání. Soud tak zohlednil pravomocně uložené předchozí tresty, které členové lihové mafie za podvody s lihem již dostali.
Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě musí znovu řešit část skutků vytýkaných tzv. lihové mafii, která na daních připravila stát o miliardy korun.
Kriminalisté zadrželi tři celníky a jednoho dalšího člověka kvůli tomu, že vynášeli tajné informace z celní správy takzvané lihové mafii. Podle policie tak dostávala informace třeba o tajných akcích.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal v kauze takzvané lihové mafie dovolání v neprospěch pěti odsouzených. Nesouhlasí se zastavením stíhání v části původní obžaloby.
Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na čtyři lidi v souvislosti s legalizací majetku pocházející z trestné činnosti takzvaného lihového bosse Radka Březiny.
Soud potvrdil Radku Březinovi za rozsáhlé nelegální obchody s lihem 13 let. Jeho bratru Tomášovi zvýšil trest o dva roky na šest let. Odvolací soud rozhodl také o propadnutí jejich veškerého majetku.
Policejní inspekce zkoumala šestihodinový záznam bývalého policisty Stanislava Švábenského, který se rozmluvil na videonahrávce krátce před sebevraždou. Výsledek: odloženo.
Je to dosud neznámá kapitola z případu lihové mafie, která může skrývat odpověď na otázku, proč tak nerušeně dlouho kvetl v Česku obchod s nelegálním alkoholem. Jak nyní zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, někteří policejní důstojníci se jezdili rekreovat k rodině lihového bosse Radka Březiny. Konkrétněji: v době, kdy kolem Březiny kroužila zlínská policie, posílali její jihomoravští kolegové své lidi do Březinových Lázní Kostelec na ozdravné pobyty.
Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina si svobodu dlouho neužil. Ihned poté, co byl propuštěn z vězení po odpykání trestu, byla na něj uvalena vazba a Březina tak opět putoval do cely.
SLEDOVALI JSME ONLINE: Šéf lihové mafie Radek Březina půjde za rozsáhlé obchody s lihem na 13 let do vězení. Olomoucký soud dnes také rozhodl o propadnutí jeho majetku, včetně vystavených směnek. Podle rozsudku s dalšími šesti muži v organizované zločinecké skupině připravil Radek Březina stát na daních při obchodech s nelegálním lihem o 6,39 miliardy korun. Trest Březina dostal za účast na organizované zločinecké skupině a za zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a jiné povinné platby.
Soud dnes uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie. Soudce olomouckého krajského soudu to oznámil při vynášení rozsudku, výši trestu se obžalovaní dozví na jeho konci. Za obchody s nelegálním lihem by mohli strávit ve vězení až 13 let. Nejvyšší trest hrozí šéfovi skupiny, zlínskému podnikateli Radku Březinovi.