Šéf lihové mafie zůstane ve vězení. Ústavní soud zamítl jeho stížnost kvůli podmínečnému propuštění

Radek Březina, hlavní organizátor obchodů s nezdaněným lihem, neúspěšně usiloval o podmínečné propuštění. Proti byly Okresní soud v Břeclavi i Krajský soud v Brně. Nyní Březinovu stížnost odmítl Ústavní soud, vyplývá z databáze rozhodnutí. O propuštění na podmínku žádal Březina v okamžiku, kdy si odpykal necelých osm z uložených 13 let vězení. Nedávno mu soud ještě zpřísnil trest na 14 let a devět měsíců kvůli ovlivňování svědků.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina | Zdroj: Profimedia

V žádosti o podmínečné propuštění Březina uváděl, že upřímně lituje své závažné majetkové trestné činnosti a toho, že způsobil stíhání příbuzných, rozpad vlastní rodiny, stejně jako rodin dalších odsouzených.

Brněnský soud zpřísnil trest lihovému bossovi Březinovi na 14 let a devět měsíců. Ovlivňoval svědky

Číst článek

Tvrdil, že prodělal změnu osobnosti, má jinak nastavený hodnotový žebříček, byl třiadvacetkrát kázeňsky odměněn a pomáhá spoluvězňům – zejména tím, že je vzdělává v angličtině a ve finanční gramotnosti.

Okresní soud v Břeclavi, který rozhodoval loni v červenci, ale žádosti nevyhověl. Zdůraznil, že se Březina jako organizátor a hlavní hybatel dlouhodobě dopouštěl závažné trestné činnosti a způsobil státu škodu přesahující pět miliard korun. Nelze prý zatím věřit tomu, že trest splnil svůj účel a že odsouzený povede po propuštění řádný život.

Březina neuspěl ani u Krajského soudu v Brně, který však chyboval, když nezohlednil všechny kázeňské odměny. Podle ústavních soudců však nejde o natolik závažné pochybení, které by mohlo vést k jinému rozhodnutí.

Odměny nepomohly

„Je zřejmé, že krajský soud hodnotil velké množství faktorů, přičemž získané odměny nepatří mezi zásadní argumentační bod, který by rozhodnutí krajského soudu dokázal zvrátit,“ stojí v usnesení.

„Nejedná se o trestné činy.‘ Zlínský soud zprostil matku Radka Březiny obžaloby ze zpronevěry

Číst článek

Březina byl hlavou organizace, která za téměř 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu. Podle soudu připravila stát na daních o 5,6 miliardy korun. Nelegálně získaný líh zpracovávala Likérka Drak i další výrobci.

Rozsáhlé obchody s nezdaněným lihem vypluly na povrch na podzim 2012, kdy se v České republice objevila úmrtí způsobená nelegálně vyrobenými lihovinami s jedovatým metylalkoholem.

Kvůli složité kauze, v níž tyto lihoviny způsobily do února 2014 celkem 48 úmrtí, se policie soustředila také na pátrání po nelegálních výrobnách. Řetězce zaměřené na nelegální výrobu lihovin fungovaly před metanolovou kauzou dlouhé roky. Největším případem byla Březinova skupina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme