Kovaříkovo dovolání v kauze lihové mafie nejvyšší soud zamítl. Potvrdil mu trest
Nejvyšší soud potvrdil Ivanu Kováříkovi trest devět let a dva měsíce vězení za podíl na aktivitách takzvané lihové mafie, organizované zločinecké skupiny v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou. Kovářík byl správcem jeho ostravského areálu. Nejvyšší soud rozhodoval před časem bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil obsáhlé odůvodnění na svém webu.
V mezičase Kovářík nepravomocně dostal zpřísněný trest devět let a osm měsíců kvůli ovlivňování svědků v lihové kauze.
Šéf lihové mafie zůstane ve vězení. Ústavní soud zamítl jeho stížnost kvůli podmínečnému propuštění
Číst článek
Lihová mafie obchodovala řadu let ve velkém rozsahu s nezdaněným lihem, Kovářík byl podle pravomocného verdiktu její součástí. V dovolání uplatnil řadu námitek.
Například tvrdil, že popis skutkového stavu je nepřezkoumatelný, zčásti nesrozumitelný a nekompletní. Skutková zjištění soudů jsou podle něj v extrémním nesouladu s provedenými důkazy, obecně známými skutečnostmi i obsahem právní úpravy.
Nejvyšší soud však většinu námitek označil za neopodstatněnou. „Důvod ke zrušení dovoláním napadených rozhodnutí nevyvstal ani z hlediska námitek skutkového charakteru, neboť tvrzený extrémní nesoulad tato rozhodnutí nezatěžuje a jejich vydáním nedošlo ani k porušení práva obviněného na spravedlivý proces,“ stojí v rozhodnutí.
Brněnský soud zpřísnil trest lihovému bossovi Březinovi na 14 let a devět měsíců. Ovlivňoval svědky
Číst článek
Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali v podzemních nádržích v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina.
Poté jej odváželi kamiony přímo odběratelům nebo do tajných skladů – správcem toho ostravského byl Kovářík. Muž po celou dobu vinu popíral.
Trest dostal Kovářík i za starší část kauzy, která byla původně zastavena kvůli promlčení. Na základě dovolání žalobce ji ale nařídil projednat Nejvyšší soud. Šlo o čištění lihu v Ostravě v letech 1998 až 2001. Líh měl sloužit k nelegální výrobě alkoholu.
Hlavní organizátor lihové mafie Březina si za daňový únik vyčíslený na 5,6 miliardy korun odpykává 13 let vězení.