Podle odborů je ale možné, že o vyhozené zaměstnance huť nakonec projeví zájem a zůstanou. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu Martin Navrátil z krajské organizace Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.
Při tollingovém způsobu financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Insolvenční správce nyní bude dojednávat smluvní podmínky.
„Stát nemá zachraňovat vytunelovaný podnik,“ soudí o Liberty poslanec Michal Kučera (TOP 09). „Není to ledajaký podnik,“ oponuje hejtman Moravskoslezskéhgo kraje Bělica.
Vedení ocelárny Liberty nesmí nakládat s pohledávkami huti ve skupině jejího majitele Sandžíva Gupty, rozhodovat o provozu rouroven a válcoven a nakládat s emisními povolenkami.
Rozjet výrobu v části ostravských hutí má polská firma Donquixote. Věřitelé dostali od Liberty informaci, že spadá do ocelářské skupiny Qarmet z Kazachstánu. Podle veřejných zdrojů to tak nevypadá.
„Není ale na mně, abych říkala, kdo je vinen. Na mně je, abych to nastartovala a podala maximum informací, které mám. Já si opravdu nemyslím, že je v pořádku, co se tam děje a dělo,“ říká Klusová.
„Je to signál i směrem k zaměstnancům, protože nejhorší, co může být, je dávat někomu plané naděje,“ reagoval odborář Roman Ďurčo s tím, že rozjezd druhovýroby by mohl zachránit 2000 pracovních míst.
Část zaměstnanců už z Liberty odešla, ti zbývající můžou žádat o půjčky od Moravskoslezského kraje. Úřad práce by jim příští týden mohl začít posílat dočasné náhrady mezd.
Tameh skončil v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Liberty chrání před věřiteli, jichž je okolo 1300, moratorium vyhlášené soudem.
Jen okolo deseti věřitelů hutní společnosti Liberty Ostrava v pondělí přišlo na schůzi v hotelu Kovák v jejím těsném sousedství, kde hlasovali o předloženém restrukturalizačním plánu.
Důvodem žádosti je i to, že věřitelé budou do 15. dubna rozhodovat o restrukturalizačním plánu, který jim firma minulý týden předložila. Výroba ve většině provozů stojí od loňského prosince.
Restrukturalizační plán, který věřitelům předložila hutní firma Liberty Ostrava, počítá s poklesem výroby o 60 procent. Více než 1300 věřitelům dluží firma šest až sedm miliard korun.
„Jak bylo venku minus dvacet, tak tady bylo minus sedm, to už mrzly konečky prstů i přes rukavice. Celé tělo bylo ztuhlé,“ říká automechanik Michal, který pracuje v podniku navázaném na Liberty.
Zaměstnanci Liberty Ostrava a Tameh Czech jsou od loňského 22. prosince doma, protože huť je bez energií. Návrat lidí do práce se posouval už dvakrát, jako původní termín návratu huť uváděla 3. leden.
Odborový předák Liberty Ostrava uvedl, že část lidí na provozu se snaží udržet zařízení v nepoškozeném stavu kvůli mrazům. Návrat zaměstnanců bude záležet na dohodách se společností Tameh.
Ostravská huť Liberty o týden odložila dnešní původně plánovaný návrat zaměstnanců zpátky do práce. Většina zaměstnanců tak zůstává doma s obavami, co bude dál.
„Bude záležet na dohodě. Může se stát, že 3. ledna přijdou zaměstnanci do práce a budou odesláni zpět domů, abychom získali čas rozjet pec,“ řekl ředitel podniku.
„Před dvěma lety zbankrotoval jeho hlavní sponzor, od té doby je v permanentních potížích,“ popisuje spolupracovník Deníku N ve Velké Británii Ivan Kytka.
Do práce budou nadále chodit zaměstnanci, kteří pracují na nezbytné údržbě, a také zaměstnanci, kteří udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Ostatní budou doma na takzvané překážce.
Vedení ocelárny Liberty Ostrava se sejde s ministrem průmyslu.„Předpokládám, že nám bude představena reorganizace firmy,“ řekl v rozhovoru odborář z Liberty Ostrava Roman Bečica.
Pracovníci budou ve větší míře čerpat dovolené nebo budou přesouváni na jiné činnosti. Snížení firma dosáhne zpomalením tempa výroby, odstavení výrobních zařízení nechystá.
Od pondělí přebírá řízení ostravského podniku skupina Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty.