Moravskoslezský hejtman řekl, že oznámení podal už před zářijovými krajskými volbami. Věří, že situace dopadne dobře. „Velmi pozorně to monitorujeme z úrovně krajského úřadu a sledujeme,“ řekl Bělica.
„Do seznamu pohledávek k přezkumu byly zařazeny pohledávky o přihlášené výši více než 23,2 miliardy korun, z čehož naprostou většinu tvoří pohledávky nezajištěné,“ uvedl v úterý Šimon Peták.
Podle Krištofa by měl trh práce v regionu propouštění z Liberty zvládnout. O pracovníky je zájem. Lidé řeší hlavně to, zda projdou rekvalifikací a udrží si pak svůj dosavadní výdělek.
Zkrachovalá huť Liberty Ostrava a její insolvenční správce zahájili transparentní prodej nepotřebného majetku. Zájemci musí účast ve výběrovém řízení potvrdit do 7. října.
Podle odborů je ale možné, že o vyhozené zaměstnance huť nakonec projeví zájem a zůstanou. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu Martin Navrátil z krajské organizace Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.
Zaměstnanci nyní budou mít nárok na odstupné ve výši až jedenácti měsíčních platů. Odstupné ale zřejmě budou muset vymáhat prostřednictvím insolvenčního řízení.
Důvodem přechodu na konkurz je skutečnost, že aktuální situace v huti negativně ovlivňuje prodejní proces společnosti, a v reorganizaci tak není možné pokračovat, sdělil mluvčí společnosti.
Pracovníky ze zadlužené huti Liberty Ostrava čeká vymáhání odstupného přes insolvenčního správce. Podle tamních odborářů huť nemá prostředky na to, aby lidem odstupné vyplatila bez nutnosti vymáhání.
Záměrem tollingu je v tomto případě i udržení obchodu. Huť by od tollingové společnosti získala materiál, zpracovala ho, ale zároveň ho i prodala tak, aby se udržel obchod.
Vedení ocelárny Liberty nesmí nakládat s pohledávkami huti ve skupině jejího majitele Sandžíva Gupty, rozhodovat o provozu rouroven a válcoven a nakládat s emisními povolenkami.
O hromadném propouštění se bude jednat v úterý od 10.00 v Hotelu Kovák. Odboráři zároveň vyzvali zaměstnance, aby v tento den přišli vyjádřit svůj názor na dění v podniku.
Majitele ostravské ocelárny, firmu Liberty Steel Group ze skupiny GFG britského podnikatele s indickými kořeny Sandžíva Gupty, podrobil správce Peták tvrdé kritice.
„Vlastník říká, že bude 2600 zaměstnanců držet jako rukojmí, aby chodili do práce, a dopředu jim říká, že jim nebude platit mzdu,“ tvrdí pro Radiožurnál předseda odborů Liberty Petr Slanina.
Z nich by zhruba 2300 odešlo do konce listopadu a 300 do konce ledna. Řekl to v úterý předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR Petr Slanina.
LEPO v návrhu uvedla, že má více věřitelů. „Má peněžité závazky z obchodního styku po lhůtě splatnosti delší než 30 dnů, které činí částku nejméně 1 597 185 Kč,“ píše se v insolvenčním rejstříku.
„Pokud zaměstnanci nedostanou jasnou odpověď na to, kdo a jak jim bude platit za měsíc srpen, tak většina zaměstnanců prostě dá do konce července výpověď,“ řekl odborový předák Petr Slanina.
Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba 5000, je od té doby doma.
Ostravská Liberty. Nová huť. Ocelové srdce města. Peníze došly, pece uhasly. A teď tisíce lidí čeká, co bude dál. Je to definitivní tečka za dědictvím průmyslové Ostravy?
Liberty je v insolvenci. Náhradní výplaty zaměstnancům poskytuje podle zákona po tři měsíce stát. Jurečka už přislíbil, že by se lhůta mohla případně prodloužit o měsíc či dva.
Část zaměstnanců už z Liberty odešla, ti zbývající můžou žádat o půjčky od Moravskoslezského kraje. Úřad práce by jim příští týden mohl začít posílat dočasné náhrady mezd.
Huť nemá peníze na mzdy a zaměstnancům tak jejich náhradu bude minimálně po dobu tří měsíců vyplácet stát prostřednictvím úřadu práce. Vláda chce najít pro Liberty Ostrava investora.
Kolik pracovníků v huti Liberty po převzetí zůstane, bude záležet na tom, jaký investor firmu získá. Stát bude hledat cestu, jak by případně mohl vyplácet zaměstnancům mzdy déle než tři měsíce.
Bez pomoci se ocitly necelé dvě stovky lidí z dceřiné společnosti Liberty – firmy LEPO. Pracovníkům slévárny na účet nedorazila výplata, ale o náhradu mzdy od státu ani půjčku od kraje žádat nemůžou.