„Přišel mi na konci minulého týdne e-mail. Tvářil se jako zpráva ze Všeobecné zdravotní pojišťovny a informoval mě o údajném přeplatku na zdravotním pojištění,“ popisuje Jan Cibulka.
Kybernetickými útoky je výrazně ohrožena necelá desetina nemocnic. Vyplynulo to z testování, při kterém se zkoumala odolnost webových stránek nemocnic a pojišťoven.
Společným znakem všech kyberzločinů je podle policejního preventisty Miroslava Šupíka lidská důvěřivost. Nárůst kriminality mezi lety 2022 a 2023 byl více než desetinásobný.
Podvodníci využívají například data uniklá z internetových obchodů, kterým zákazníci poskytují své emaily i adresy. Ty mohou využít k účinnějšímu vydírání a získat z googlu například fotografii domu.
Způsobů, jak se kyberpodvodníci, snaží peníze z lidí vylákat, je mnoho. Asi nejčastější metodou jsou podvodné investice, kdy pachatelé sázejí na to, že senior bude chtít rozmnožit svoje úspory.
Cílem kyberútoků této jednotky se podle německých zpravodajců staly sítě v členských státech NATO i země v Latinské Americe a střední Asii. Jde o destruktivní činnost i o krádeže dat.
Kyberzločinci je používají jako nástroj, kterým lákají oběti na nejrůznější podvody. Jak složité je takové podvodné video vyrobit a na co by si lidé měli dát pozor popisuje další díl pořadu Antivirus.
„Polsko, které je rovněž jedním z cílů útoků APT28, důrazně odsuzuje opakované, nepřijatelné a škodlivé aktivity prováděné v kybernetickém prostoru ruskými subjekty,“ uvedla Varšava.
Útočníci se vydávají za známé doručovací společnosti a rozesílají falešné SMS zprávy. Vybízejí ke zpřesnění údajů adresáta, ve skutečnosti však dokážou zneužít zadané údaje z platební karty.
Jméno novináře Josefa Klímy bylo opakovaně zneužito na podvodných webech nabízejících preparáty na léčbu kloubů. Stránky mají za cíl pouze získat osobní údaje a peníze z lidí, kteří reklamě uvěří.
Kyberzločinci se naučili lákat oběti na internetovou reklamu. Nabízí ke stažení běžné kancelářské programy a následně lidem podstrčí upravenou verzi, která jim zaviruje počítač.
Můžete se spolehnout na hlas příbuzného v telefonu? A co e-mail od známého, který přesně ví, co vás zajímá? Pořad Antivirus tipuje, na co si budeme muset dát v roce 2024 pozor.
Policie rozbila gang, který okrádal inzerenty. „Měli to vymyšlené do detailů,“ říká pro iROZHLAS.cz šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě Břetislav Brejcha.
Kriminalita páchaná v kyberprostoru za loňský rok představovala přes deset procent registrované kriminality v České republice. Cílem útoků byla veřejnost včetně zranitelných skupin spotřebitelů.
Falešné weby podvodníci používají v rámci takzvaného smishingu. Rozešlou SMS, že člověk může získat například od ministerstva práce a sociálních věcí příspěvek na bydlení a odkaz na web.
Z policejních statistik vyplývá, že kyberkriminalitou a v Česku dlouhodobě roste. Například loni policisté řešili 18 500 skutků. Objasněnost byla 15 procent.
Tým Jorge. Izraelská skupina kyberšpionů a hackerů. Manipulují volby na počkání a inkasují tučné poplatky. Teď je odhalil mezinárodní tým investigativních novinářů.
Policie zaznamenala 181 991 trestných činů. Počet registrovaných skutků je ale stále nižší než v roce 2019, tedy před pandemií nemoci covid-19. Tehdy policie evidovala 199 221 trestných činů.
Nárůst aktivity hackerů potvrzují data policie, antivirových společností i dalších expertů. Internetoví kriminálníci využívají předvánoční shon, aby lidi okradli o jejich peníze nebo osobní data.
Stát chystá zákon, kterým může vyřadit ze soutěže rizikové dodavatele z nedemokratických zemí. Připravovanou legislativu ale kritizují například provozovatelé komunikačních sítí.
S trvajícím rizikem sucha plánují úřady výstavbu dalších vodních nádrží, většina z nich se však stále v nedohlednu. Tématu se věnuje pondělní regionální Deník. Více ve výběru u médií od Radiožurnálu.
„Útočník komunikuje přes e-mail – nejčastěji ze schránek z domény protonmail.com. E-maily jsou cílené na vrcholné představitele dané instituce a obsahují pokyny k zaplacení výkupného,“ uvedl úřad.
Kromě obnovy systému teď technici řeší další útoky. Hackeři se snaží zahltit weby a systémy magistrátu tak, aby zkolabovaly, nebo zahlcují pracovníky úřadu podvrženými a zavirovanými e-maily.
Šéf Colonial Pipeline odsouhlasil vyplacení v přepočtu 90 milionů korun. Firma zaplatila výkupné hackerům, kvůli nimž byl tento měsíc přerušen provoz rozsáhlé sítě pro přepravu ropných produktů v USA.
Colonial Pipeline je největším podnikem svého druhu v USA, denně přepravuje na 2,5 milionu barelů benzinu, nafty a dalších ropných produktů. Využívá síť potrubí o celkové délce 8850 kilometrů.