Kyberšmejdi rádi hrají na city. Nevěřte jim pohádky o zbohatnutí, radí bankovní a policejní experti

Počet trestných činů v kyberprostoru rok od roku roste. Podle nejnovějších policejních statistik v současnosti tvoří zhruba 10 procent všech trestných činů. Používají sociální sítě, webové stránky, SMS i telefonní hovory. Jsou čím dál přesvědčivější a jak zdůrazňují experti, naletět může úplně každý. Jednou z nejohroženějších skupin pro tento typ podvodů jsou ale senioři.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

platba kartou na internetu

Počet trestných činů v kyberprostoru rok od roku roste (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

„Zrovna nedávno mi přišla zpráva, že mám zaplatit nějakých 99 korun. Nevěřila jsem tomu, protože vím, když něco neplatím. Tak jsem to poslala synovi, který mi řekl, ať to vymažu, protože se jedná o nějakou poplašnou zprávu,“ popisuje vlastní zkušenost s kyberpodvodníky paní Alena Boková z Teplic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počet trestných činů v kyberprostoru rok od roku roste

Spolu s více než stovkou dalších ambasadorů klubů SenSen se minulý týden zúčastnila přednášky, kterou policie a banka ČSOB uspořádaly v pražských Radlicích.

Policejní preventista Ondřej Penc na přednášce upozorňoval na to, že v první fázi jsou útoky kyberšmejdů plošné. „Chtějí zasáhnout co nejvíce lidí a čekají na to, co jim tím sítem propadne,“ popsal Penc.

„Na začátku může být rozesílání strojové. Používají na to například algoritmy, které jim e-maily a zprávy rozesílají. Poté, co tím sítem propadne člověk, který zareaguje, se mu věnují skuteční lidé, kteří se ho snaží vmanipulovat tam, kam chtějí,“ dodal policejní preventista.

Způsobů, jak se kyberpodvodníci snaží peníze z lidí vylákat, je mnoho. Konkrétně na starší ročníky ale používají zejména tři metody. Asi nejčastější jsou podvodné investice, kdy pachatelé sázejí na to, že senior bude chtít rozmnožit svoje úspory.

3:59

Antivirus: Podvodníci se umí zmocnit bankovní identity. Využívají SMS zprávy i placenou reklamu

Číst článek

Jindy se podvodníci také snaží seniora přesvědčit, že musí společně něco opravit, nebo zabránit odcizení peněz z banky. A velmi rozšířené jsou také takzvané romantické podvody.

„Jsou to romantické dopisy, kdy se pachatel snaží navázat takřka až intimní vztah se seniorem po zprávách. Ti na to přistupují mnohem snadněji než lidé v produktivním věku,“ vysvětluje Ondřej Penc.

Stejné, nebo velmi podobné metody ale podvodníci zkoušejí i na mladší ročníky a leckdy bývají úspěšní. Třeba jen proto, že člověka zastihnou ve chvíli, kdy se tolik nesoustředí.

Přesto existují způsoby, jak našeptávání podvodníků odolat. „Pokud mám nějaké důvěrné údaje, tak to jsou údaje pouze pro mě – PIN, hesla, čísla platebních karet, rodná čísla a podobně. Tyto údaje nikomu po internetu nesdělovat,“ shrnul to nejdůležitější kybernetický expert ČSOB Petr Vosála.

Univerzity se nevyhnou větší ochraně ve virtuálním prostoru. Na všechny by měl dohlížet kyberúřad

Číst článek

Kromě toho je také podle Vosály důležité nenechat se donutit něco udělat hned. Zároveň je si třeba uvědomit, že je podezřelé, když mi někdo nabízí zázračné zbohatnutí. A ještě horší je podle Vosály pustit si někoho na dálku do počítače.

„Pokud mi někdo volá a nabízí jakoukoliv službu zdarma, že se mi podívá do počítače a něco tam přenastaví, není dobrý nápad tam kohokoliv pouštět,“ varuje Vosála.

Důležité je nepodlehnout časovému nátlaku. Podle bezpečnostních expertů je třeba zachovat chladnou hlavu, ideálně zavěsit a zavolat buďto na oficiální linky finanční instituce, nebo někomu důvěryhodnému, s kým se můžu poradit.

Tomáš Jeník, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme