Resortní IT systémy provozuje od začátku 90. let firma OKsystem. Ministerstvo se ji rozhodlo vyměnit už před deseti lety, dosud se mu to ale nepodařilo.
Loni v listopadu Maláčová slíbila redakci, že se „obšírně“ vyjádří, až soud stvrdí Baláčovu dohodu o vině a trestu. Po několika pokusech o rozhovor a urgencích zaslala vyjádření v SMS.
Kromě trestu vězení soud Mackovi uložil peněžitý trest 50 000 korun a také pětiletý zákaz výkonu funkce představeného a práce v samosprávě spojené s agendou veřejných zakázek.
Ministerstvo práce společnosti OKsystem prodloužilo smlouvu na IT systémy na výplatu dávek koncem října. Ani po čtyřech letech se tak současnému vedení resortu nepodařilo najít nového dodavatele.
Náměstek ministerstva práce Jan Baláč (ČSSD), který čelil obvinění z pletich při zadávání veřejných tendrů, uzavřel se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Musí to ještě schválit soud.
Dohodu ještě musí schválit soud. Jan Baláč vinu od začátku odmítal. Otočil poté, co ho policie navrhla začátkem července obžalovat. Podle jeho obhájce se podařilo najít kompromis.
Kvůli systému pro vyplácení dávek zasahovala na ministerstvu policie v únoru 2020. Následně obvinila náměstka pro ekonomiku a ICT Baláče a šéfa oddělení bezpečnosti informací Karla Macka.
Náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Jan Baláč měl nabídnout firmě DXC Technology úplatek nebo nabídku jiné zakázky, pokud opustí tendr na informační systém. Sám obvinění odmítá.
Nabídka úplatku padla nejprve v restauraci, podruhé v kanceláři přímo na ministerstvu práce a sociálních věcí. Cílem nabídky mělo být stažení firmy DXC Technology z tendru na informační systém.
Koncem února na ministerstvu zasahovala policie. Z pletich a přípravy zneužití pravomoci v zakázce na informační systém obvinila náměstka Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti informací Macka.
Dvojici hrozí až 12 let za mřížemi. Policie je začala stíhat na konci února potom, co zasahovala v sídle ministerstva práce. Resort podle jeho šéfky Jany Maláčové oba muže postavil mimo službu.
Manuál předali během březnové schůze Poslanecké sněmovny. Situaci na ministerstvu po policejním zásahu požadovali zařadit také na program jednání. Podobný požadavek má i ODS a lidovci.
Ministryně se tak rozhodla po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. V pondělí kvůli zakázce zasahovala na sídle ministerstva policie. Ta obvinila dva úředníky ze zneužití pravomoci.
Karel Macek kvůli dřívějšímu podnikání dlužil 2,5 milionu korun. Částku začal splácet před čtyřmi lety, z výplaty od ministerstva mu tak na život měsíčně zbývá 16 tisíc korun, zjistil iROZHLAS.cz.
Policisté propustili Jana Baláče a Karla Macka, které zadrželi při pondělním zásahu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pro server iROZHLAS.cz to uvedl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.
Server iROZHLAS.cz popisuje historii miliardového tendru: nejdříve srazil vaz někdejšímu ministrovi práce Jaromíru Drábkovi (TOP 09), teď kvůli němu v resortu zasahovala protimafiánská centrála.
Ministryně práce a sociálních věcí musela z jednání vlády zamířit přímo do budovy svého resortu, kde zasahovali policisté. Kvůli podezření na zmanipulovanou zakázku si přišli pro jejího náměstka.
Mezi zadrženými během pondělního zásahu protimafiánské centrály na ministerstvu práce a sociálních věcí je i náměstek ekonomické a IT sekce a sociální demokrat z Prahy 2 Jan Baláč.
Obvinění padlo kvůli pletichám při zadávání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby. Jedním z obviněných je náměstek pro řízení sekce ekonomické a IT Jan Baláč. Razie je i ve firmě OKsystem.