Třemi rychlými rozhodnutími během několika bouřlivých dnů Západ jasně potvrdil pokračující podporu Ukrajiny. Kreml však dlouho neváhal a na dění okamžitě zareagoval.
Pokud zvolený americký prezident Donald Trump zastaví vojenskou pomoc poskytovanou Kyjevu, Ukrajina by mohla během několika měsíců vyvinout jadernou bombu.
Washington/Tel Aviv/Teherán||adn, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Americký prezident ale počítá s dalšími protiíránskými sankcemi. USA s Izraelem koordinují svůj další postup. Izraelští činitelé opakovaně pohrozili odvetou, která bude pro Írán „bolestivá“.
Jak pravděpodobné je podle expertů, že Kreml zmáčkne červené tlačítko a spustí jaderný armageddon? Problémem je, že nikdo neví, kde leží pro Rusko ona příslovečná červená linie.
Na konferenci o jaderném zabezpečení, kterou pořádá Mezinárodní agentura pro atomovou energii, má své zastoupení třeba ruská delegace. Přitom hned úvodní proslovy se nesly v duchu kritiky Ruska.
„Strach z jaderné války je v Evropanech i Američanech pevně zakořeněný, protože v něm 40 let žili. Takže Západ se bojí, že by z Ruska mohly padat jaderné bomby,“ říká Karel Steigerwald
Washington/Kyjev||dno, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
USA se připravovaly na reálnou možnost, že Rusko provede na konci roku 2022 jaderný útok na Ukrajinu, tvrdí americká stanice CNN, která se odvolává na dva nejmenované vysoce postavené zdroje.
„Ukazují, že operační práh pro použití jaderných zbraní je poměrně nízký, pokud požadovaného výsledku nelze dosáhnout konvenčními prostředky,“ řekl Alexander Gabujev, ředitel Carnegieho střediska.
List The New York Times či stanice ABC ve středu s odkazem na své zdroje uvedly, že zpravodajské informace souvisejí s pokusy Ruska vyvinout kosmickou protisatelitní jadernou zbraň.
Vzhledem k mezinárodním podmínkám je podle ministerstva zapotřebí zabezpečit provozní důvěryhodnost francouzského jaderného arzenálu. Střela nenesla jadernou hlavici a dopadla do severního Atlantiku.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost vykonává státní správu pro kontrolu bezpečnosti jaderné energie a ionizujícího záření v Česku. Úřad funguje od roku 1993, od roku 1999 ho vede Drábová.
Podle ředitele elektrárny se sejde havarijní štáb, který bude přijímat opatření na ochranu zaměstnanců a technické řešení situace. Vedle toho prověří i komunikaci s ostatními orgány krizového řízení.
Varování čínského prezidenta podle FT naznačuje, že Peking má z války obavy, přestože Putin loni v říjnu ujišťoval, že taktický jaderný úder by neměl „politický ani vojenský smysl“.
Lukašenko minulý měsíc ohlásil, že přesun jaderných zbraní do Běloruska už začal. Stalo se to v den, kdy ministři obrany podepsali dokumenty o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku.
„Elektrárna bez proudu je nahatá. To znamená, že zdroje elektřiny zajišťují, že bude fungovat chlazení,“ říká v pořadu Osobnost Plus jaderná fyzička Dana Drábová.
Situace okolo Záporožské jaderné elektrárny je stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná, varoval v sobotu šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi.
Pokud by se Írán rozhodl obohacovat uran na 90 procent, šlo by podle izraelského ministra obrany Galanta o fatální chybu, která by ohrozila celý Blízký východ.
„Kdyby v tuto chvíli jakýkoliv stát použil jaderný arzenál, tak i kdyby se jednalo o jednu malou taktickou zbraň, tak to bude celý svět vnímat jako přesun do jiných pravidel,“ říká Michal Smetana.
Zvuky výbuchu slyšeli ukrajinští zaměstnanci elektrárny, kteří navzdory okupaci v atomovém zařízení dále pracují. „Rusové se však snažili pracovníky ‚uklidnit‘ a stopy rychle skrýt,“ tvrdí společnost.
Poté, co Londýn slíbil Kyjevu dodávky munice s ochuzeným uranem, začala munici kritizovat TASS. Přitom v roce 2018 napsala: „Používání munice s ochuzeným uranem neporušuje mezinárodní smlouvy.“
Ochuzený uran není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní. Dříve Bílý dům odmítl potvrdit dodávku amerických granátů s ochuzeným uranem na Ukrajinu.
„V důsledku ostřelování bylo poškozeno poslední vedení, které napájelo Záporožskou jadernou elektrárnu. Rusové staví svět na pokraj jaderné katastrofy,“ řekl ukrajinský ministr energetiky.
Vlastislav Bříza ml., bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně, hovoří nejen o tom, jak důležitou roli hraje jaderná hrozba v dějinách, ale i o Putinově ideji, že za pár dní dobude Ukrajinu.