Biden schválil přísně tajný strategický jaderný plán, tvrdí americký deník. Má za úkol odstrašit Peking

Americký prezident Joe Biden v březnu schválil přísně tajný strategický jaderný plán, který s ohledem na rozšiřování čínského jaderného arzenálu přeorientovává americkou strategii na odstrašení Pekingu, píše americký list The New York Times.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden se účastní Národního sjezdu Demokratické strany (DNC) v Chicagu, Illinois, USA 19. srpna 2024

Americký prezident Joe Biden v březnu schválil přísně tajný strategický jaderný plán, který s ohledem na rozšiřování čínského jaderného arzenálu přeorientovává americkou strategii na odstrašení Pekingu | Foto: Craig Hudson | Zdroj: Reuters

Bílý dům neoznámil, že Biden revidovanou jadernou strategii schválil. Podle The New York Times se očekává, že odtajněné oznámení o revizi bude Kongresu zasláno před Bidenovým odchodem z funkce.

Aktualizovaná strategie podle listu poprvé připravuje USA na možnost koordinovaných jaderných hrozeb ze strany Číny, Ruska a Severní Koreje.

Zprávy z Ameriky o nových jaderných schopnostech Ruska Kreml odmítá. Označil to za ‚zlovolný výmysl‘

Číst článek

Dokument bývá aktualizován zhruba každé čtyři roky a podle listu podléhá tak vysokému stupni utajení, že neexistuje v digitální podobě, ale pouze v tištěné verzi, kterou má k dispozici jen několik vysoce postavených bezpečnostních činitelů a představitelů ministerstva obrany.

Úpravu strategie podle The New York Times v nedávných projevech naznačili dva vysoce postavení představitelé Bidenovy administrativy. Jednalo se však o velmi strohé prohlášení.

„Prezident nedávno vydal aktualizované pokyny pro použití jaderných zbraní, které počítají s více jadernými protivníky,“ řekl Vipin Narang, odborník na jaderné zbraně z Massachusettského technického institutu (MIT), který působil v Pentagonu, než se vrátil na akademickou půdu. Dodal, že dokument počítá s tím, že Čína výrazně rozšiřuje svůj jaderný arzenál.

Na dokument, který poprvé podrobně zkoumá, zda jsou Spojené státy připraveny reagovat na jaderné krize, které vypuknou současně nebo postupně, kombinací jaderných a nejaderných zbraní, se odvolával také Pranay Vaddi z americké Národní bezpečnostní rady. Podle něj se strategie zaměřuje „na potřebu současně odstrašit Rusko, Čínu a Severní Koreu“.

Tlak na Bidena roste. Kvůli konfliktu v Izraeli čelí kritice na více frontách, dohnala ho vlastní strategie

Číst článek

V minulosti se pravděpodobnost, že by protivníci USA dokázali koordinovat jaderné hrozby a překonat tak americký jaderný arzenál, zdála být mizivá. Vznikající partnerství mezi Ruskem a Čínou a konvenční zbraně, které Severní Korea a Írán poskytují Rusku pro válku na Ukrajině, ovšem zásadně změnily pohled Washingtonu.

Rusko a Čína již společně provádějí vojenská cvičení a americké zpravodajské služby se snaží zjistit, zda Rusko nepomáhá KLDR a Íránu v jejich raketových programech.

Nový dokument naznačuje, že příští prezident či prezidentka USA, bude čelit změněnému a mnohem nestabilnějšímu jadernému prostředí, než jaké existovalo před pouhými třemi lety, píše The New York Times. List v této souvislosti zároveň připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin opakovaně vyhrožoval použitím jaderných zbraní v souvislosti s válkou na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme