Stánky s občerstvením, bistra, kavárny a restaurace, těm všem stále chybí zaměstnanci. Podle Asociace malých a středních podniků jich je až o 20 procent méně než před čtyřmi lety.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že stát nemá přehled o tom, jestli se tkáně zemřelých pacientů nestávají v zahraničí předmětem zisku. Píše to Deník N.
Přísnější protiepidemická opatření vyžadují nouzový stav, který zřejmě vláda také vyhlásí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že případná plošná opatření se budou týkat i očkovaných.
Sobotní vydání Lidových novin přináší zprávu o tom, že po pandemie koronaviru zanikl jen zlomek tuzemských hospod. Podle Práva rostou ceny za zachovalé trámy a fošny z bouracích prací.
Spotřeba piva v Česku loni byla nejmenší od roku 1960. Celý výpadek má jediný důvod. Hospody byly značnou část roku zavřeny, průměrný Čech proto vypil v hospodě asi 70 piv.
„Kde lidé sedí po osmé nebo deváté hodině večerní a konzumuje se alkohol, tak to vzbuzuje větší sociální kontakt. A nekončilo to dobře. Restaurace jsou v tomhle toxičtější,“ řekl Havlíček.
Ministr průmyslu a obchodu na svém twitteru uvedl, že je v tuto chvíli velmi důležité dodržovat veškerá bezpečnostní opatření, aby se všichni mohli co nejdříve vrátit do normálního života.
Česko je podle ministra Blatného mezi třetím a čtvrtým stupněm protiepidemického systému PES. Při zhoršení hrozí, že se restaurace, které byly znovu otevřené ve čtvrtek, budou muset opět zavřít.
„V některých podnicích byli zastižení návštěvníci po povinné zavírací době. Sobotní kontrola v centru Brna odhalila celkem pět přestupků, všechny byly oznámeny správnímu orgánu,“ uvedl Chaloupka.
O úplném uzavření přemýšlí podle průzkumu společnosti Storyous a Asociace malých a středních podniků a živnostníků každý třetí, 80 procent majitelů má vážné obavy o svůj byznys.
Kromě prostranství před hospodami, kde se po zákazu kouření uvnitř restauračních zařízení scházely hloučky lidí závislých, se nesmějí Švédové nově svému zlozvyku oddávat ani na veřejných hřištích.
První vlna EET, která zasáhla právě restaurace a ubytovací zařízení, způsobila v první řadě úpadek řemesla hostinských. Nejde tedy o populistické snížení ceny piva, ale o pomoc upadajícímu sektoru.
Pro mladé není pivo atraktivním nápojem. Čím ho v posledním roce nejčastěji nahrazují? Tedy v době kdy kouření v restauracích barech a hospodách zakázal zákon?
ROZHOVOR. Senátoři v čele s místopředsedou horní komory Jaroslavem Kuberou (ODS) navrhli Ústavnímu soudu zrušení části protikuřáckého zákona. Návrh prozatím podepsalo 20 zákonodárců. Kubera je přesvědčen, že ze současné podoby zákona bude těžit ministerstvo financí. "Ale nás je 1,3 milionu a kdybychom založili politickou stranu, tak nevím, co by dělali," řekl v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu .
Zájem o klubové pivnice v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb (EET) a zákazem kouření roste. Podle Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí pro daně a cla, nelze paušálně říci, že jejich provozovatelé obcházejí zákon, ale v mnoha případech tomu tak podle všeho bude. Kontroloři z finančních úřadů proto tyto zájmové spolky prověří. Nepoctivcům hrozí pokuta až půl milionu korun, upozornila v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.
Party přátel, ale i podnikatelé, kteří chtějí vyzrát na elektronickou evidenci tržeb (EET) i blížící se zákaz kouření. Ti všichni v uplynulých dnech zavalili Dagmar Krylovou žádostmi o pomoc. Důvod? Na zájmové spolky se vládní novinky nevztahují, a tak na řadě míst Česka nahrazují klasické hospody, jak upozornil Zpravodajský web Českého rozhlasu. A Krylová s nimi má - coby předsedkyně Klubu labužnických pohodářů - velké zkušenosti.
Finanční správa oznámila, že za leden 2017 zavřelo 135 hospod a restaurací. S tím ale nesouhlasí koncern Heineken, třetí největší producent piva v České republice, který vlastní například Krušovice nebo Starobrno. Zpravodajskému webu Českého rozhlasu napsal, že od nového roku mu zavřelo 280 podniků. Což je třikrát víc než v prosinci a dvakrát víc než uvádí finanční správa pro celou republiku.
Údaje o počtu uzavřených hospod a restaurací, které poskytly pivovary Zpravodajskému webu Českého rozhlasu, jsou jen odhady, které dělají pro média, tvrdí pověřená výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Podle ní je ještě brzo na nějaké hodnocení dopadu elektronické evidence tržeb na restaurační zařízení. Více prý budeme vědět až po prvním čtvrtletí.
ROZHOVOR. Stanislav Bernard, majitel Rodinného pivovaru Bernard, tvrdí, že pivovary mají velmi dobrý přehled o trhu. "Každý obchodník má svou oblast a ví, kolik hospod mu zavřelo," vysvětlil Zpravodajskému webu Českého rozhlasu. Výrok ministra financí Andreje Babiše (ANO), že pivovary EET nepodpořily, označil za blbost.
Jedno téma, dvě různá čísla. Tak momentálně vypadá porovnání odpovědí ministra financí Andreje Babiše z ANO a pivovarů na otázku, kolik hospod v Česku skončilo od 1. prosince 2016. Právně tehdy správci daní naostro spustili EET. Zatímco Babiš mluví o 104 hospodách, pivovary, jak zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, hlásí minimálně čtyřnásobný počet.
Stovky malých hospod už zavřely v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb a dalším to hrozí. Tvrdí to Sdružení místních samospráv na základě průzkumu mezi 1500 obcemi v České republice. Problém se ale podle nich netýká jen restaurací, ale i obchodů, kadeřnictví nebo třeba autoservisů. Podle ministerstva financí je anketa „účelově zkreslená a politicky motivovaná".
Spotřeba čepovaného piva klesá, lidé raději popíjejí lahvové nebo z plastu. Ještě před pár lety vypili Češi šedesát procent vyrobeného piva v hospodách a zbytek doma. Dnes je to přesně obráceně. Pivovary chtějí tento trend zastavit a hledají různé způsoby, jak na to. Nabízí se ale otázka, proč by měli lidé chodit do hospod, když je Česko stejně první na světě ve spotřebě piva na hlavu. Nižší cena piva vadí i odborníkům na závislosti.
Hodně mužů si zápasy fotbalového mistrovství světa nejlépe vychutná v hospodě s kamarády u piva. V kolébce fotbalu Anglii se fanoušci tohoto potěšení při zápasech národního týmu museli málem vzdát. Časový posun v Brazílii si totiž „nerozumí“ se striktní zavírací dobou anglických pubů. Do citlivého sporu se nakonec musel vložit sám premiér David Cameron.
Karlovy Vary snižují počet heren ve městě. Jejich provozovatelé se stěžují, že radnice při rozhodování nepostupovala správně. Herny totiž zůstaly převážně cizincům, čeští podnikatelé mají smůlu.
Ministerstvo zdravotnictví chce vykázat kuřáky z hospod. Připravuje nový zákon, který má ochránit děti a mladistvé před návykovými látkami a alkoholem. Ten by měl například zmizet ze stánků na sportovištích a koupalištích.