Dražil se pětistránkový manuskript povídky První utrpení (Erstes Leid) spolu s třístránkovým dopisem z roku 1922, který Kafka adresoval spoluvydavateli uměleckého časopisu Genius Hansi Mardersteigovi.
Věřím na to, že člověk se může světa a vesmíru dotknout a pochopit ho skrze jedno jediné místo. Někteří filozofové tvrdí, že nejlepší je to doma u ohně, u krbu, že tam vznikají nejdůležitější věci.
Film Mr. Kneff nás zavede do Prahy roku 1919. Soderbergh získal v roce 2001 Oscara za film Traffic – Nadvláda gangů. Diváci ho ale znají ale hlavně díky trilogii Dannyho parťáci.
Pražský spisovatel Franz Kafka pociťoval ke konci života tvůrčí blok. Dopis, který o něm napsal roku 1920, jde nyní v Londýně do dražby. Hodnota je odhadována na více než dva miliony korun.
Možná to byl právě zámek v Třešti, který ho inspiroval k jeho kultovnímu románu. Místy, kde spisovatel trávil letní měsíce, prochází druhý díl seriálu Po stopách Franze Kafky.
„Cestou do školy musel přejít celé Staroměstské náměstí. V denících popisuje, že to pro něj bylo velmi stresující. Měl strach, že se ztratí,“ vypráví průvodkyně v seriálu Po stopách Franze Kafky.
Přesně před sto lety zemřel spisovatel Franz Kafka. Česká spisovatelka Magdaléna Platzová vydala ve Francii knihu Život po Kafkovi, ve které vypráví o jeho přítelkyni a snoubence Felice Bauerové.
Kromě knih, divadelních her nebo dokonce videí na TikToku teď vznikne i počítačová hra inspirovaná Procesem. Vytváří ji pražské herní studio Charles Games společně s Goethe Institutem.
Milníkem ve vzájemných vztazích Čechů a Němců byl den, kdy se rozpadlo Rakousko-Uhersko. To totiž bylo mnohonárodnostním státem, světem bez státních hranic.
Chřipka si ani před sto lety své oběti nevybírala. Stíhala všechny generace, bohaté i chudé, obyvatele měst i venkova. Někteří lidé nevěřili v její existenci, jiní se na ní zase snažili přiživit.
V srpnu se Izraeli po dlouholetých sporech podařilo získat chybějící písemnosti zpět. Byly součástí archivu Kafkova přítele Maxe Broda. K veřejnosti se ale zatím nedostaly.
Mezi pěti tisíci dokumenty je i pohlednice od Kafky z roku 1910 a osobní písemnosti Maxe Broda, které podle odborníků poskytnou vhled do evropské kulturní a literární scény.
Po dlouhém boji s těžkou nemocí zemřela spisovatelka a nakladatelka Marta Davouze. Bylo jí 73 let. Davouze byla také zakladatelkou Centra Franze Kafky, jehož dílo pomáhala popularizovat.
„U vás existuje vztah k uměleckým a krásným věcem. Tady na Světě knihy jste na místě, kde se všechno přizpůsobilo knížkám, máte tu moc hezké výstavy,“ říká v rozhovoru Karine Tuilová.
Aukční síň Bonhams v New Yorku draží cestovní pas Franze Kafky. Prodejní cenu dokumentu s Kafkovým podpisem odhaduje v přepočtu až na 360 tisíc korun. Slavný spisovatel a pražský rodák pas využíval na cestách v posledních dvou letech života.
Inscenaci Proměna aneb Řehoř už toho má dost zrežíroval v pražské Ypsilonce Arnošt Goldflam. Inspirací mu byla povídka Franze Kafky Proměna, kterou výrazně upravil a odlehčil. Do hlavní role Řehoře Samsy obsadil Petra Vrška. Vedle něj se na Malé scéně mimo jiné představí Oldřich Navrátil, Jaroslava Kretschmerová i Paulína Labudová.
Do Prahy přijel izraelský spisovatel a intelektuál Amos Oz. Na Staroměstské radnici převzal mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Cena se uděluje od roku 2001 a mezi její držitele patří například Ivan Klíma nebo Haruki Murakami.
Inventura deseti bankovních sejfů v Tel Avivu a ve Švýcarsku odhalila velké množství dokumentů, které patřily Franzi Kafkovi. Jedním z nich je i ručně psaný text velmi známé povídky pražského autora. Uvádí to deník Ha'arec.
Po více než půl století dnes opouštějí tmu trezorů ve švýcarské bance USB rukopisy a kresby zřejmě nejslavnějšího českého rodáka, spisovatele Franze Kafky. Důvodem je spor státu Izrael s dědičkami Kafkovy pozůstalosti. Izraelské úřady chtějí materiály znárodnit.
Izraelské úřady přikročily po vleklých právních sporech k odhalení pozůstalosti po známém spisovateli Maxi Brodovi. Mezi dokumenty, které po něm zbyly, jsou přitom i písemnosti světoznámého pražského autora Franze Kafky.
Mezinárodní cena Franze Kafky se udělí v pondělí v 16 hodin v Brožíkově sále Staroměstské radnice. Poprvé ji získal Američan Philip Roth a to v roce 2001. Mezi laureáty dále patří například Haruki Murakami, Elfriede Jelineková nebo Arnošt Lustig.