Literární Cenu Franze Kafky převzal izraelský autor Amos Oz. Přijel si pro ni do Prahy
Do Prahy přijel izraelský spisovatel a intelektuál Amos Oz. Na Staroměstské radnici převzal mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Cena se uděluje od roku 2001 a mezi její držitele patří například Ivan Klíma nebo Haruki Murakami.
Cena Franze Kafky se uděluje za celé dosavadní dílo autora. Podmínkou je, že alespoň dvě jeho knihy musely vyjít v češtině.
Jeho nejnovější kniha se v češtině jmenuje Scény z venkovského života. Je o vesnickém životě v Izraeli. Prahu Amos Oz nevidí poprvé a s mnoha lidmi se tu zná:
„Je hodně lidí v Praze, které jsem měl rád nebo se s nimi stále vídám. Zmíním se vám jen o jednom. Ještě za komunismu jsem jel se skupinou západních spisovatelů do Budapešti. A Václav Havel to dokázal, aby na pár hodin do té Budapešti za námi zajel. Moc tehdy neuměl anglicky. Ale my jsme se domluvili i beze slov. Byl to takový člověk.“
„Pak jsme se viděli víckrát. On se mě ptá, proč nejdu do politiky. A já mu řekl: Václave, kdyby se spisovatelé dali na politiku, tak politici začnou psát romány. A to by byl konec civilizace,“ prozrazuje Oz.
Amos Oz
- narodil se v roce 1939 v Jeruzalémě,
- je jedním z nejčtenějších autorů,
- je držitelem mnoha literárních ocenění,
- jeho rozsáhlé dílo bylo přeloženo do více než čtyřiceti jazyků,
- je profesorem literatury na Ben Gurionově univerzitě v Beerševě,
- je členem hnutí Peace Now (Shalom Achshav), které prosazuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
Sám do politiky sice nevstoupil, ale angažuje se v hnutí, které navrhuje řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
„Je to hnutí, které bojuje, aby se Izraelci a Palestinci shodli na historickém kompromisu. Šlo by o řešení na základě dvou států - Stát Palestina na Západním břehu a v Gaze. V sousedství se Státem Izrael. V toleranci a koexistenci. Na druhou stranu si nemyslím, že by Izraelci a Palestinci někdy mysleli na líbánky,“ říká.
Amos Oz je jedním z nejčtenějších izraelských autorů, jeho díla jsou překládána do tří desítek světových jazyků a hodně se vydávají i v Česku. Není ale jenom spisovatelem, vyjadřuje se i publicisticky k nejrůznějším tématům a vyučuje na univerzitě. Píše zamyšlení také do deníku MF Dnes.