Literární Cenu Franze Kafky převzal izraelský autor Amos Oz. Přijel si pro ni do Prahy

Do Prahy přijel izraelský spisovatel a intelektuál Amos Oz. Na Staroměstské radnici převzal mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Cena se uděluje od roku 2001 a mezi její držitele patří například Ivan Klíma nebo Haruki Murakami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský  spisovatel Amos Oz

Izraelský spisovatel Amos Oz | Zdroj: ČTK

Cena Franze Kafky se uděluje za celé dosavadní dílo autora. Podmínkou je, že alespoň dvě jeho knihy musely vyjít v češtině.

Jeho nejnovější kniha se v češtině jmenuje Scény z venkovského života. Je o vesnickém životě v Izraeli. Prahu Amos Oz nevidí poprvé a s mnoha lidmi se tu zná:

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelského spisovatele přibližuje redaktor Martin Ježek

„Je hodně lidí v Praze, které jsem měl rád nebo se s nimi stále vídám. Zmíním se vám jen o jednom. Ještě za komunismu jsem jel se skupinou západních spisovatelů do Budapešti. A Václav Havel to dokázal, aby na pár hodin do té Budapešti za námi zajel. Moc tehdy neuměl anglicky. Ale my jsme se domluvili i beze slov. Byl to takový člověk.“

„Pak jsme se viděli víckrát. On se mě ptá, proč nejdu do politiky. A já mu řekl: Václave, kdyby se spisovatelé dali na politiku, tak politici začnou psát romány. A to by byl konec civilizace,“ prozrazuje Oz.

Amos Oz
- narodil se v roce 1939 v Jeruzalémě,
- je jedním z nejčtenějších autorů,
- je držitelem mnoha literárních ocenění,
- jeho rozsáhlé dílo bylo přeloženo do více než čtyřiceti jazyků,
- je profesorem literatury na Ben Gurionově univerzitě v Beerševě,
- je členem hnutí Peace Now (Shalom Achshav), které prosazuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Sám do politiky sice nevstoupil, ale angažuje se v hnutí, které navrhuje řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

„Je to hnutí, které bojuje, aby se Izraelci a Palestinci shodli na historickém kompromisu. Šlo by o řešení na základě dvou států - Stát Palestina na Západním břehu a v Gaze. V sousedství se Státem Izrael. V toleranci a koexistenci. Na druhou stranu si nemyslím, že by Izraelci a Palestinci někdy mysleli na líbánky,“ říká.

Amos Oz je jedním z nejčtenějších izraelských autorů, jeho díla jsou překládána do tří desítek světových jazyků a hodně se vydávají i v Česku. Není ale jenom spisovatelem, vyjadřuje se i publicisticky k nejrůznějším tématům a vyučuje na univerzitě. Píše zamyšlení také do deníku MF Dnes.

Amos Oz - Scény z venkovského života | Foto: Nakladatelství Paseka

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme