Akci zorganizovali Rusové v exilu na poslední den prezidentských voleb. Ty jsou podle nich nelegitimní a nedemokratické. Akce proto začala v poledne ze solidarity s protirežimním volebním protestem.
Psal se rok 1952 a dva dny před Štědrým dnem se musela rodina Hildprandt vystěhovat ze svého zámku v Blatné. O životě v exilu i o návratu na zámek mluví baronka Germenis-Hildprandtová.
Po invazi na Ukrajinu uprchlo z Ruska přes 800 tisíc lidí. Někteří si to ale po čase rozmysleli a vracejí se domů. Hlavně mladí Rusové si mnohdy stěžují na práci v zahraničí.
Novináři z Hongkongu, kteří byli nuceni opustit zemi kvůli rostoucímu čínskému vlivu na místní média, zakládají nové zpravodajské weby v zahraničí. Dál se snaží nezávisle pokrývat dění v Hongkongu.
Lipavský po setkání novinářům na místě řekl, že tibetská strana oceňuje, jak česká společnost podporuje otázku lidských práv a tibetské autonomie v rámci Číny.
„Odmítáme se vší rozhodností snižující a urážlivé výroky ministra informací Václava Kopeckého o úrovni a ceně vysokoškolského studia,“ stálo v prohlášení, které podepsal Vladimír Peška.
Represivní atmosféra v Ruské federaci přiměla drtivou většinu protivníků současného režimu k emigraci. Dva z nich, podnikatel Michail Chodorkovskij a šachista Garri Kasparov, jsou známi i mimo Rusko.
Monika Zgustová prožila dvojí exil: první, když v 16 letech odjela s rodiči přes Indii do Spojených států, a druhý, když se po několika letech studií sama rozhodla odjet z Ameriky do Španělska.
Už na letišti Diana Isakovová slíbila, že bude o situaci v zemi mluvit. „Ve vlasti jsem nemohla říkat, co si myslím,“ uvedla Isakovová, která v pátek ráno přistála v blíže neupřesněné „nové zemi“.
Svjatlana Cichanouská, faktická vůdkyně běloruské opozice, oznámila vznik exilové vlády. Zatím má pouze čtyři členy a kompletní by měla být do září. Jejím cílem je uspořádání svobodných voleb v zemi.
Jeho otec Jiří Pallas ze švédské Uppsaly vedl hudební vydavatelství Šafrán 78 zaměřené na umělce, kteří byli komunisty zakazovaní, například Vlastimila Třešňáka, Jaroslava Hutku či Karla Kryla.
Smyslem zákona je smýt „historickou chybu“. Kritici ovšem s ohledem na poměrně vysoké poplatky namítají, že Španělsko se také nabídkou snažilo získat peníze a nalákat do země investory.
Městečko Llanwrtyd Wells, které se hlásí k tomu, že je nejmenším městem v Británii, se na tři roky stalo náhradním domovem pro děti, které uprchly často bez rodičů z okupovaného Československa.
Přestože v době, kdy Miloš Knorr poprvé spatřil svoji budoucí ženu Betty Lee, už za svou „špionskou“ dráhou udělal tlustou čáru, ona se o jeho záhadné minulosti dozvěděla prakticky ihned.
„Na začátku 70. let se cenzury zaměřovaly na mazání politicky nepohodlných záznamů jak v rozhlase, tak v televizi. Na Kryla se soustředily hodně a u nás se tak nic podobného nezachovalo.“
„Mluvil jsem slušně německy, ale na nic se mě neptali, dokonce ani diplom nechtěli vidět. Ve čtvrtek jsem podepsal smlouvu a v pátek už jsem měl na kanceláři štítek se jménem... Tak se tam pracovalo!“
V Rusku údajně vzniká ukrajinská exilová vláda. Za takzvaným "Výborem pro záchranu Ukrajiny" stojí Mykola Azarov, který stál v čele vlády během éry svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Podle ruského deníku Gazeta projekt podporuje Kreml. Vznik exilové vlády se Rusku hodí. Mohl by mu totiž pomoci umlčet hlasy, které tvrdí, že kromě kritiky nenabízí žádnou alternativu.
Část jemenské vlády se vrátila z exilu v Saúdské Arábii. Vrtulník ji přepravil do Adenu na jihu země. Provládní jednotky v posledních dnech vytlačily z největšího přístavu Jemenu povstalce. Po několika měsících bojů je to první pokus o obnovu jemenských vládních institucí. Prezident Mansúr Hádí zatím zůstává v saúdském exilu, kam prchl před rebely letos na konci března.
Bývalý ministr ukrajinské vlády Bohdan Danylyšyn se chce z Česka vrátit do vlasti. V rozhovoru pro ukrajinský list Segodňa nevyloučil, že by se mohl v rodné zemi věnovat politice. Není totiž spokojený s činností současné ukrajinské opozice. Danylyšyn žije v českém exilu od roku 2011.
Běloruští studenti neztrácejí naději, že budou jednou žít v normální demokratické zemi. Chce to ale čas, než se dočkají změny režimu. Běloruské posluchače exilové univerzity podpořil i premiér Petr Nečas. Vysoká škola, kterou před lety běloruské úřady uzavřely, dnes sídlí v litevském Vilniusu. Návštěvy evropských politiků tady vítají s otevřenou náručí.
Různé arabské země nabízejí azyl syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Pokoušejí se tak přispět k uklidnění syrské krize a k pokojnému předání moci v Damašku. Prohlásil to alespoň vysoký diplomat Spojených států, když o vývoji v Sýrii informoval americké senátory.
Vzdej se a my ti pomůžeme získat azyl, vzkazuje Turecko libyjskému vůdci Kaddáfímu. Podle Ankary se ale libyjský vůdce zatím k nabídce nevyjádřil. Místo toho útočily Kaddáfího síly opět na ropný přístav Závíja.
Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd soustavně sleduje osudy českých a slovenských vědců z doby nacismu a komunismu. Na toto téma pořádá konferenci nazvanou Vědci v exilu a diktátorské režimy 20. století a vydává knihu. Jmenuje se Sto českých vědců v exilu.
Vymění Husní Mubarak rozbouřenou Káhiru za pohodlný exil na klinice v Baden Badenu? O možnosti, že by se egyptský prezident vydal na ozdravný pobyt do luxusních lázní spekulují německé noviny už od víkendu.
Exilový vůdce Čečenců Achmed Zakajev je volný. Rozhodl o tom varšavský soud, který tak nevyhověl žádosti prokuratury o uvalení vazby. Zakajev dorazil do Polska na Světový kongres čečenského národa a na základě mezinárodního zatykače ho zadržela polská policie.
7:33
|Václav Sochor, Ivan Kytka, Lucie Maňourová, Robert Břešťan|Zprávy ze světa
Historici i politici si dnes v Londýně připomínají sedmdesáté výročí ustavení středoevropských exilových vlád v Británii během druhé světové války. K této příležitosti uspořádalo české velvyslanectví v Británii společně s University College of London a ambasádami Polska a Slovenska mezinárodní sympozium „The Ties That Bind“ – Vztahy, které zavazují.
Do Česka se pomalu vracejí Romové, kteří neuspěli v Kanadě se žádostí o azyl. Postupně by se do země mohlo vrátit až několik set lidí. Obce si s nimi ale nevědí rady.