O španělské občanství usiluje přes 130 tisíc potomků sefardských Židů. Kvůli zkouškám cestují i do ciziny
Sefardští židé museli před více než 500 lety uprchnout ze Španělska, protože jim hrozila smrt kvůli náboženské víře. Madrid nyní nabídl jejich potomkům občanství. Nabídku vyslyšelo více než 130 tisíc lidí. Španělské ministerstvo spravedlnosti informovalo, že většina žadatelů je z Latinské Ameriky. Jsou mezi nimi ale také lidé z Turecka, Srbska nebo Velké Británie.
„Moje matka je z Peru a otec ze Skotska, vyrostl jsem v Londýně a považuji se za Brita. Naše rodina se obává, že brexit omezí naši možnost cestovat po Evropě," vysvětluje Radiožurnálu Lazlo, rodilý Brit, který by rád zůstal občanem Evropské unie i po brexitu. Díky jeho rodinným kořenům není vyloučeno, že by mohl získat španělský pas.
Rusko začalo vydávat pasy Ukrajincům ze separatistického regionu. Kyjev to považuje za agresi
Číst článek
„Na peruánské straně naší rodiny jsme objevili předky z řad sefardských Židů, které vyhnali ze Španělska. To nám umožňuje požádat španělskou vládu o občanství," uvedl pro Radiožurnál dvacátník z Londýna, který ve Španělsku nikdy nežil a španělskou zkoušku CCSE, která je jednou z podmínek při žádání o občanství, přijel složit na Cervantesův institut v Praze.
„Chtěl jsem tu zkoušku udělat v Londýně nebo jiném britském městě, ale o ten test je velký zájem. Abych stihnul podat přihlášku o občanství v termínu, musel jsem ho udělat v zahraničí."
Lazlo nakonec odjel do Prahy a spojil zkoušku s návštěvou přátel. Jeho příbuzní si ověřovali znalost španělské kultury na institutech ve Vídni nebo Bukurešti. Mezi jeho blízké patří i tací, kteří v referendu hlasovali pro odchod Británie z EU, ale zároveň chtějí mít nadále unijní občanství:
„Myslím, že se to nevylučuje. Na jednu stranu věříte, že je něco dobré pro vaši zemi. Ale na druhou stranu chcete využívat výhody spojené s unijním pasem," řekl Radiožurnálu.
Rekordní počet, o irský pas letos požádalo téměř 190 tisíc britských občanů
Číst článek
Kromě úspěšně složených zkoušek ale ještě musela Lazlova rodina španělským úřadům předložit důkazy o tom, že jsou potomky Sefardů.
„Spolupracujeme se španělským právníkem a peruánským genealogem z Limy, který procestoval celou zemi a našel rodné listy našich předků. Vydal se i do malých vesnic a archivů v klášterech, kde našel originální dokumenty. Myslím, že objevil několik obchodníků a kupců a možná jednu nebo dvě prostitutky.“
Lazlo je jedním z více než 132 tisíc lidí, kteří využili časově omezenou nabídku Španělska určenou potomkům Sefardů vyhnaných do exilu před více než pěti staletími. V případě, že odmítli přijmout křesťanství, byli nuceni odejít, jinak jim hrozila smrt.
Smyslem zákona je smýt „historickou chybu“. Kritici ovšem s ohledem na poměrně vysoké poplatky namítají, že Španělsko se také nabídkou snažilo získat peníze a nalákat do země investory. Podobný program nabízí také Portugalsko.