Máte už ve svém chytrém telefonu elektronický občanský průkaz, nebo se na jeho stažení chystáte? Podle Digitální informační agentury už si aplikaci eDoklady stáhlo víc než 430 tisíc Čechů.
Pro jejich majitele to může znamenat velké problémy – zpráva, která přijde do datové schránky, se totiž po deseti dnech považuje za doručenou. A pokud se jedná třeba o pokutu, začne nabíhat penále.
Před předložením zákona k připomínkám podle něj ministerstva zdravotnictví návrh s Digitální informační agenturou, která je ústředním koordinačním místem digitalizace, nekonzultovalo.
Již v dubnu by se měla mezi ověřovatele přidat i policie v terénu. Od července se přidá zbytek policie, soudy, finanční úřady, úřady práce nebo živnostenské úřady.
Zvýšení zájmu o eDoklady by podle ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída mělo přijít v červenci, kdy bude přijímání elektronických průkazů povinné u dalších úřadů.
Sdílení dat mezi úřady často vázne. „Je to paradoxní - úřady vědí, co by potřebovaly. Nicméně jiné úřady nemají motivaci jim data poskytnout,“ žíká Martin Mesršmíd.
Kromě platebních karet bychom v chytrém telefonu nově mohli mít i elektronický občanský průkaz. Pracovat na něm bude Digitální a informační agentura, která v pátek v noci zahajuje svůj provoz.
Úřady budou rodná čísla zapisovat do občanských průkazů ještě další dva roky, tedy o rok déle než podle platného zákona. Rodná čísla mají být poté nahrazeny bezvýznamovým identifikátorem.
Kabinet předpokládá, že počet uchazečů se ještě zvýší, prodloužil termín pro podání přihlášek o jeden týden. Funkce nevyžaduje vysokoškolské vzdělání. Naopak bude ředitel agentury odvolatelný vládou.
Poslanci při schvalování nové agentury kritizovali ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), že jsou požadavky na ředitele napsány na míru. Ten takové výroky odmítá.