„Rodiny, které byly zasaženy ekonomickou krizí, často nemají jinou možnost než poslat svoje děti za výdělkem,“ říká v rozhovoru výkonná ředitelka Dětského fondu OSN Pavla Gomba.
Jak BBC zjistila, příčinou problému je, vedle nedostatečné kontroly, i nízká výkupní cena jasmínových květů – v přepočtu necelých 23 korun za kilogram.
„Setkáváme se i s dívkami provdanými kolem 12. roku. Máme mnoho pacientek, které mají kvůli brzkému těhotenství problémy, protože na to jejich tělo není připravené,“ říká z Bangladéše Tereza Sacha.
Některé zlaté, diamantové a bauxitové doly ve venezuelské části Amazonie z velké části kontrolují zločinecké gangy, které vykořisťují, bijí a dokonce zabíjejí pracovníky.
Mezinárodní den dětí se dnes slaví na celém světě. Ne všechny děti ale mají to štěstí, že si alespoň dnes mohou hrát. Čtvrt miliardy dětí na celém světě prožije své dětství v továrnách nebo třeba na kakaových plantážích. U nás je to dávno už něco nepředstavitelného, v řadě oblastí takzvaného třetího světa zcela běžná realita.
V první polovině ledna se v některých městech ČR objevily letáky s nabídkou dětských pracovních příležitostí. Inzeráty vyšly i v tištěných médiích. Šlo o kampaň nevládní organizace NaZemi s názvem Práce pro děti, která má upozornit na možnosti, jak přispět k řešení problémů s dětskou prací ve světě. Reakce podle organizace většinou potvrzují, že Čechům dětská práce nevadí. Nevědí totiž, co to je.
Pomáhat dětem z bídy, vzdělávat je i léčit, chránit je před násilím a zneužíváním. To je hlavní poslání Dětského fondu OSN UNICEF, který v neděli oslavil 65. narozeniny. Stále ještě hodně práce má UNICEF před sebou v západoafrické republice Sierra Leone, která zůstává i deset let po občanské válce extrémně chudou zemí.