Rozhodnutí demokratického politika přichází měsíc poté, co sehrál důležitou roli při vyjednání mezinárodní dohody o přechodu od fosilních paliv z klimatické konference COP28 v Dubaji.
Poprvé v historii se státy na klimatické konferenci shodly na odklonu od fosilních paliv. „Je to opět nějaká deklarace, vítězství fosilního průmyslu,“ říká novinář Kubala.
Poprvé v dějinách klimatických konferencí všechny země světa projevily ochotu řešit hlavní příčinu člověkem způsobené změny klimatu, tedy spalování ropy, uhlí i plynu bez rozdílu.
Svět se na klimatické konferenci v Dubaji poprvé v historii dohodl na odchodu od fosilních paliv. Co to znamená a proč si některé země stěžují, že se rozhodlo bez nich?
Prohlášení, na kterém se shodli zástupci téměř 200 zemí, počítá i s tím, že odchod je důležité urychlit už v tomto desetiletí. Navzdory tomu text obsahuje i úlitby ropnému a plynárenskému průmyslu.
V čele boje za globální politické prohlášení o potřebě rychle odejít od uhlí, ropy i plynu dlouhodobě stojí malé ostrovní národy z Tichomoří. Těm už teď jde doslova o život a o domov.
Česká vláda nedávno finančně podpořila kampaň Žeru maso. Teď se naopak Česko na klimatické konferenci OSN připojilo k prohlášení, že způsob toho, jak vyrábíme potraviny, musí být udržitelnější.
Ropné společnosti už nezpochybňují vědecké závěry, že fosilní paliva jsou hlavní příčinou ničení klimatu. Teď tvrdí, že je možné neutralizovat emise skleníkových plynů z fosilních paliv.
„Změna klimatu je něco, co pravděpodobně způsobujeme víc my jako lidé na globálním Severu a víc se dotýká lidí na globálním Jihu,“ upozorňuje vědkyně Zuzana Harmáčková.
Ukrajinská města si i během války dávají klimatické cíle a snaží se o přechod k zelené energetice a úspornějším budovám. Věří, že díky tomu budou odolnější a zajistí si energetickou bezpečnost.
Podle informací z ruské strany přiletěl Putin také jednat o situaci v Pásmu Gazy a Izraeli a také o válce na Ukrajině. Řeší se také mezinárodní zatykač vyhlášený na Putina.
Společnost Air New Zealand ve středu oznámila, že zakoupila plně elektrické pětimístné nákladní letadlo poháněné bateriemi, které bude od roku 2026 využívat k přepravě pošty.
„Důležité je říct, že se tam ale opravdu explicitně někteří řečníci odvolávali i na to, co řekl náš pan premiér,“ komentuje Miko klimatickou konferenci COP28.
„Pokud myslíme vážně, že v roce 2050 má nastat uhlíková neutralita, tak je třeba snížit jejich spotřebu na zlomky procent té současné,“ upozorňuje Ondráš Přibyla.
„V téhle oblasti běží spousta skvělého výzkumu. V čem ale spočívá asi největší výzva, je spolupráce napříč vědeckými obory,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas termální fyzioložka Hilde Færeviková.
Česká republika je připravena v příštích čtyřech letech poskytnout až čtyři miliony dolarů (90 milionů korun) do světového fondu na pomoc rozvojovým zemím v boji proti klimatické změně, uvedl Fiala.
Spojené arabské emiráty věnují 30 miliard amerických dolarů na globální klimatická řešení. V zahajovacím projevu summitu COP28 v Dubaji to prohlásil vládce země Muhammad bin Zájid.
Ve Spojených arabských emirátech začíná 28. klimatická konference OSN (COP28), monstrózní akce o 70 tisících účastnících. Čekají se vyhrocená atmosféra, slovíčkaření i sliby.
Mexická vláda naznačuje, že se na mezinárodní klimatické konferenci COP28 zaměří na vytvoření fondů, které mají zmírnit ztráty a škody, kterými trpí státy poškozené důsledky klimatické změny.
Nedostatek financí na projekty ochrany klimatu bude řešit konference COP28. Česko od roku 2020 chudším zemím do tzv. Zeleného klimatického fondu nic neposílá. Chce s tím znovu začít od příštího roku.
„Ukazuje to, jak důležití lidé na konferenci přijíždí, protože tématu připisují velkou důležitost,“ vysvětluje šéf českého centra OSN, jakou roli hraje účast důležitých státníků a osobností.
„Kulisy, ve kterých se bude COP odehrávat, jsou docela dramatické. Z mého pohledu ta provázanost velkých krizí na summit dolehne," říká ředitel českého centra OSN před čtvrtečním zahájením konference.