Moderní svět souvisí s rozvojem zemědělství. Od neolitu, čili mladší doby kamenné, se lidstvu mimořádně daří. Počet obyvatel na planetě za posledních dvanáct tisíc let neustále roste.
Vědci odhadují, že někdy před 20 miliony let se napřímila společnému předkovi člověka a dalších lidoopů postava. Začal se zavěšovat za ruce na stromy. Chůze po dvou se nejspíš objevila mnohem později.
Pozůstatek takzvaného Dračího muže má podle týmu odhalovat novou větev rodokmenu lidí, kteří stojí mezi neandrtálcem a moderním člověkem neboli Homo sapiens.
Předchůdci lidoopů a lidí začali chodit ve vzpřímené pozici po dvou o několik milionů let dříve než před šesti miliony let, jak se doposud předpokládalo.
Dnes prý vědcům nepřijde nijak zvláštní, že neandrtálci vymřeli. „Ale záhada je, proč je homo sapiens jediný, kdo přežil a proč byl tak úspěšný,“ říká biolog Jaroslav Petr v pořadu Leonardo Plus.
Američtí badatelé možná objevili nový lidský orgán. Jde o dosud neznámou propojenou síť dutin pod kůží, která obklopuje i žíly a některé orgány. Na počátku přitom bylo jedno rutinní vyšetření.
Vývojové větve člověka a lidoopů se možná oddělily o několik stovek tisíc let dříve, než se doposud myslelo. Je navíc možné, že se tak stalo v Evropě, a nikoliv v Africe.
Vědci si donedávna mysleli, že člověk se v Americe objevil asi před patnácti tisíci lety. Nové vykopávky ale tuto představu radikálně mění. A jejich objev se dostal i do vědeckého časopisu Nature.
Železniční doprava mezi Prahou a Kolínem stojí. Ve stanice Pečky totiž vlak srazil člověka. Rychlíky jezdí odklonem a regionální vlaky nahradila autobusová doprava, informují stránky Českých drah.
I nejhlubší místo na planetě je znečištěné chemikáliemi. V Mariánském příkopu vědci objevili živočichy kontaminované víc než třeba v Číně. Je to poměrně překvapivé zjištění, které dokládá, že se lidská činnost může projevit i na tak odlehlých místech, jako je mořské dno ukryté skoro 11 kilometrů pod hladinou.
Vědci v Číně objevili zatím nejstaršího známého předka člověka. Nalezená fosilie je 540 milionů let stará a člověka nepřipomíná ani trochu. Nejedná se ani o dinosaura. Jde o asi milimetr velkého tvora jménem Saccorhytus.
Člověk znovu měří síly s počítačem v asijské deskové hře Go. V Soulu proti sobě nastoupili program AlphaGo a asi nejlepší hráč v historii této hry Lee Sedol. Počítač včera vyhrál první a dnes i druhou partii. Třetí z pěti plánovaných kol se hraje v sobotu 12. března.
Technika opět zvítězila nad člověkem. Počítač poprvé vyhrál asijskou deskovou hru Go. Podle světových médií je to stejný milník, jako když v roce 1997 program DeepBlue vyhrál nad šachovým velmistrem Garym Kasparovem.
Na třetí zářijovou sobotu připadá Den dárců kostní dřeně. V Česku jsou registry dva, dohromady evidují 70 tisíc lidí. Každý z nich dává naději na záchranu života nemocným s poruchami krvetvorby.
Stres, užívání návykových látek, odkládání těhotenství na pozdější věk či kvalita spermií, to jsou některé z důvodů, proč má s početím dítěte problém stále víc českých párů. Mnohdy jim nezbývá jiná možnost než umělé oplodnění. Z loňských novorozenců tak lékaři pomohli na svět zhruba každému třicátému.
Britští lékaři v londýnské dětské nemocnici vyrobili devítiletému chlapci nový pár uší. Malý Kieran se narodil hluchý a skoro bez ušních boltců, místo nichž měl jen malé lalůčky. Sluch lékaři chlapci pomocí implantátů částečně navrátili, Kieran však dlouho toužil po tom, aby měl stejné uši jako ostatní děti. Lékaři v Londýně mu teď jeho sen splnili.
Před pouhými 35 000 lety se náš druh zapletl s archaickým hominidem z centrální Afriky. Naznačuje to zkoumání genomu tří současných subsaharských populací.
Člověka od zvířat odlišují mimo jiné chybějící hmatové vousky, hladký penis a dlouhé milování. Za tyto znaky lidství podle nové studie vděčíme tomu, že nám z genomu vypadly kusy DNA.
Samice australopitéků se s dětmi nadřely podobně jako moderní ženy. Jejich velcí a těžcí novorozenci si mohli vynutit sestup ze stromů stejně jako péči ostatních členů tlupy.