Počítač poprvé porazil člověka v asijské deskové hře Go

Technika opět zvítězila nad člověkem. Počítač poprvé vyhrál asijskou deskovou hru Go. Podle světových médií je to stejný milník, jako když v roce 1997 program DeepBlue vyhrál nad šachovým velmistrem Garym Kasparovem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asijská desková hra Go

Asijská desková hra Go | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Donarreiskoffer

Program nazvaný AlphaGo, který vytvořila firma DeepMind patřící společnosti Google, dokázal zvítězit pětkrát za sebou.

Porazil navíc trojnásobného evropského šampiona Číňana Fana Chueje, který je považován za jednoho z nejlepších hráčů na starém kontinentě.

Někteří odborníci odhadovali, že počítač dokáže porazit člověka v asijské deskové hře nejdříve tak za deset let. Program AlphaGo ale funguje na zcela jiném principu než jeho předchůdci. Během partie imaginárně dohrává hru různými způsoby.

Jeden z tvůrců programu řekl britskému Guardianu, že AlphaGo má dvě neurální sítě, které se snaží napodobit strukturu lidského mozku a fungují paralelně. Výsledkem je, že program dokáže z jednoduchých kroků sestavit komplexní řešení.

Hráči ale podle časopisu Nature věří, že ještě není vše ztraceno a že velmistři dokážou program porazit. V březnu to zkusí další světové eso v této hře Lee Sedol.

Desková hra Go vznikla ve starověké Číně a dodnes je v Asii velmi oblíbená. Deska má obvykle 19 krát 19 průsečíků. Dva hráči na ně postupně kladou své kameny, jedny jsou černé a druhé bílé.

Cílem je ohraničit svými kameny co největší území a obklíčit co nejvíc kamenů soupeře. Hra má poměrně jednoduchá pravidla, ale je rozmanitější než šachy, protože hráč může tvořit mnohem více kombinací.

U šachů může soupeř reagovat asi 35 způsoby, hráč Go má takových možností 250. Právě tato variabilita a těžká odhadnutelnost dalšího tahu soupeře byla pro programátory dosud velkým oříškem.

Tea Veseláková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme