Embryo se umí samo opravit
Tři dny staré lidské embryo je svým vlastním genetickým opravářem. Pokud jeho buňky nesou špatný počet chromozómů, dokáže chybu napravit.
Aneuploidie je typem genomové mutace, kdy v buňkách chybí nebo naopak přebývají jednotlivé chromozómy. Příkladem je Downův syndrom, u kterého pacient vlastní nadbytečnou kopii 21. chromozómu. Některá tři dny stará embrya s aneuploidií jsou však zřejmě schopná projít něčím, co vědci popisují jako dynamický proces genetické normalizace, a chybu rychle opravit. Do pátého dne své existence, kdy se začnou vyvíjet do stádia blastocysty, tak vstupují se správným počtem chromozomů. O tomto objevu referovali američtí vědci na letošním mítinku European Society of Human Reproduction and Embryology, který se konal 3. až 6. července ve Stockholmu.
Došlo k němu při zkoumání buněk embryí určených k rutinnímu vyšetření po oplození in vitro. Preimplantační genetický screening (PGS) hodnotí počet chromozomů. Pokud jsou výsledky v pořádku, může být embryo přeneseno do dělohy matky nebo být zamrazeno pro budoucí využití. Pokud ne, přijde nazmar. Vědci prozkoumali celkem 126 embryí. 64 z nich bylo ve věku tří dnů aneuploidních a jenom 25 z nich se vyvinulo do stádia blastocysty. K opravě chybného počtu chromozomů přitom došlo u 16 z 25 původně aneuploidních embryií.
Mechanismus tohoto jevu vědci zatím neznají. Předpokládají však, že embryo vyřadí buňky s abnormálním počtem chromozomů a nechá růst jen ty zdravé. Objev naznačuje, že ne každé třídenní embryo s chybným počtem chromozómů musí být nutně zahozeno. Vědci také navrhují posunout preimplantační genetický screening až do pátého dne života embrya. Výsledky studie mohou být důležité také pro výzkum kmenových buněk, kde je aneuploidie častým jevem.
Zdroj: European Society of Human Reproduction and Embryology