„Je spravedlivé, aby trpěly všechny děti ve 20. týdnu, kdy je naděje na dobré přežití malá? Nebo je lepší obětovat těch pár, co by mohly přežít dobře, aby ostatní děti netrpěly?“ ptá se Zlatohlávková.
Nesezdaný pár podstupoval umělé oplodnění. Klinika je sice otestovala nad rámec zákonných požadavků, na výsledky už ale nepočkala. Server iROZHLAS.cz představuje druhý příběh z pětidílného seriálu.
„Teď je to dané tak, že kdo něco zjistí, že třeba ten dárce přenáší nemoc, nebo že se narodilo dítě, které nese vadu po dárci, tak se to oznamuje anonymně e-mailem,“ říká odborník na umělé oplodnění.
„Nedá se na to připravit a nemůžete udělat nic navíc. Přichází zklamání, pak zase odhodlání, pak zase zklamání,“ přiznává Lenka Friebová Zabáková a otevřeně mluví o své cestě za mateřstvím.
Xenobot je složený z kožních buněk získaných z vajíček africké žáby, konkrétně drápatky vodní, a zkombinovaný se srdeční svalovou tkání z žabího embrya. Buňky přitom nejsou nijak geneticky upravené.
Mezinárodnímu týmu vědců a zoologů z Německa, Itálie a Česka se podařilo uměle vyvinout embryo nosorožce, což je průlomový krok k záchraně vyhynutím ohrožených nosorožců severních bílých.
Za posledních 25 let stoupl průměrný věk matek o 5 let a vloni tak poprvé dosáhl 30 let. Ukazují to údaje Českého statistického úřadu. S početím má přitom problémy zhruba pětina českých párů.
Austrálie chce vytvořit u svého pobřeží největší mořskou rezervaci na planetě. Tento oceánský národní park má pokrýt přes tři miliony kilometrů čtverečních vodní plochy včetně Korálového moře. V ochranné zóně budou platit omezení pro rybolov a také pro průzkum nalezišť ropy a plynu.
V laboratořích Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno učinili zásadní krok. Tamní vědci začali vyvíjet zařízení, které by vybralo ty nejdravější a nejzdravější spermie a zvýšilo tak úspěšnost oplodnění vajíčka.